همانطور که می دانید یکی از انواع عایق های ساختمانی عایق های ضد حریق است. اما این دست عایق ها نیز در مواردی با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی در حوزه ی آتش و حریق، واکنش یک عایق نسبت به آتش، با مقاومت آن عایق در برابر آتش دو مبحث جداگانه است. توجه به این نکته هنگام ساختمان سازی و عایقکاری ساختمان ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابراین بهتر برای این منظور از متریال عایقی استفاده کنید که هر ویژگی ذکر شده را با هم داشته باشد. برای آگاهی بیشتر در این مورد با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک فعال در زمینه ی انواع عایق کاری ساختمان های مسکونی، تجاری و … با بهترین متریال عایق و با به کارگیری نصابان حرفه ای و کارکشته، آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

عایق نسوز

کاربرد عایق نسوز در ساختمان ها

در فرایند ساختمان سازی، زمانی که در مرحله ی عایق کاری ساختمان قرار می گیرید و به دنبال متریال مناسب برای پوشش ضد حریق یا عایق نسوز هستید، باید به این مورد توجه کنید که متریالی که انتخاب می کنید هم از خاصیت مقاومت در برابر حریق و هم واکنش مناسبی در مقابل آتش داشته باشد. عایق پشن سنگ یکی از این نوع متریال عایق می باشد که می تواند به عنوان عایق نسوز و ضد حریق مورد استفاده قرار گیرد.

در ادامه به ذکر نکات بیشتری در مورد این دو ویژگی پرداخته ایم. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

واکنش متریال عایق نسبت به آتش

منظور از واکنش یک متریال عایق نسبت به آتش، خاصیت آن عایق در ممانعت از توسعه و گسترش آتش سوزیی است. به ویژه در مراحل اولیه آن. بنابریان یکی از مواردی که در استانداردهای ساختمان سازی و عایق کاری در نظر گرفته می شود توجه به این موضوع است که یک متریال عایق تا چه حد می تواند در برابر حریق از خود واکنش نشان دهد و در جلوگیری از توسعه و گسترش آتش می تواند عملکرد خوبی داشته باشد.

استفاده از متریال عایق نسوز برای این منظور می تواند بسیار مناسب باشد و می تواند در جلوگیری از گسترش آتش سوزی نقش به سزایی داشته باشد.

عایق نسوز

مقاومت متریال عایق در برابر آتش

منظور از میزان مقاومت یک متریال عایق در برابر آتش سنجش توانایی آن ماده عایق و مقاومت آن از نظر عبور دهی آتش از یک منطقه به منطقه ی دیگر است.

مقررات ساختمانی برای تأمین مقادیر مشخص شده از مقاومت در برابر آتش ، به عناصر خاصی از قبیل پارتیشن ، جداسازی دیوارها ، سقفها و سازه های تیر و ستون نیاز دارد.

این میزان مقاومت به فاکتورهایی از قیبل : یکپارچگی ماده عایق (E) ، عدد عایق حرارتی (I) و ظرفیت تحمل بار (R) آن عایق ساختمانی بستگی دارد.

طبق آنچه گفته شد متوجه شدید که چگونه ترکیب دو ویژگی واکنش و مقاومت عایق در برابر آتش می تواند باعث شود که یک نوع متریال عایق به عنوان یک عایق ضد حریق ایده آل با عملکرد مناسب عمل کند. این چنین یک متریال عایق می تواند علاوه بر ممانعت از گسترش آتش، به عدم انتقال آتش سوزی از یک محل به محل دیگر کمک کند.

استفاده از عایق نسوز به ما کمک می کند تا با حفظ یکپارچگی ساختاری و محدود کردن انتشار آتش و دود از یک منطقه به منطقه دیگر ، مانع از انتشار آتش در ساختمان هنگام آتش سوزی شویم و محیطی امن همرا با آرامش را برای ساکنان آن ساختمان ایجاد کنیم.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم شما دوستان عزیز را با تفاوت دو ویژگی اساسی عایق نسوز آشنا کنیم. امید است آنچه گفته مورد رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد و با ذکر این مطالب توانسته باشیم بر اطلاعات مفید شما در این زمینه افزوده باشیم.

در صورتی که با هر گونه سوال یا مشکلی مواجه می شوید با ما تماس بگیرید و سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.