خانه های چوبی پیش ساخته (Log House) ، نوعی خانه می باشد که قطعات آن در کارخانه برش داده شده است. بسیاری از کارخانه های تولید کننده ی این نوع خانه ها نه تنها به طراحی خوب  این نوع خانه ها توجه کافی دارند، بلکه مسئله ی بهره وری انرژی را نیز مد نظر قرار می دهند. آیا مایلید تا در این مورد بهره وری انرژی در خانه های چوبی پیش ساخته (Log House) مطالب بیشتری بیاموزید؟ با ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

بیشتر بدانید :

ساختمان های انرژی صفر خالص (NZEB) چه نوع ساختمان هایی هستند؟

ممیزی انرژی چیست ؟ (Energy Audit)

بررسی بهره وری انرژی در خانه های چوبی پیش ساخته

در مورد بهره وری انرژی در خانه های چوبی پیش ساخته (Log House) تقریبا همان فاکتورهایی در نظر گرفته می شود که در مورد عایقکاری ساختمان ها در نظر دارند. در ادامه به این فاکتورها پرداخته ایم.

خانه های چوبی پیش ساخته

R-Value یا مقاومت حرارتی چوب

مقاومت حرارتی یک ماده یا مقاومت آن در برابر گرما را با علامت R نشان می دهند. در یک دیوار چوبی پیش ساخته، قطعات آن باید خاصیت عایق نیز داشته باشد. مقدار  R-Value یا مقاومت حرارتی برای چوب نرم برابر است با 1.41 در هر اینچ (2.54 سانتی متر) برای اکثر چوبهای نرم و برای اکثر چوبهای سخت تا 0.71 متغیر است.

در مقایسه با یک دیوار چوب معمولی عایق ، دیوارهای چوبی پیش ساخته از سیستم عایق بسیار پایین تری برخوردار است. به این علت است که دیوارهای چوبی پیش ساخته از لحاظ استانداردهای موجود، از لحاظ عایق بندی دارای کیفیت چندانی نیستند.

با این حال میزان بهره وری انرژی در خانه های چوبی پیش ساخته (Log House) بستگی دارد به شرایط آب و هوایی که آن خانه ها در آن مناطق مورد استفاده قرار می گیرد. چرا که ظرفیت ذخیره ی گرما در این نوع خانه ها در یک منطقه نسبت به منطقه ی دیگر متفاوت است.

دیوارهای چوبی پیش ساخته مانند “باتریهای حرارتی” عمل می کنند و می توانند تحت شرایط مناسب ، گرما را در طول روز ذخیره کنند و به تدریج آن را در شب آزاد کنند. این به طور کلی مقدار R یک دیوار را که دارای ضخامت 0.1 در هر اینچ است را در آب و هوای معتدل و آفتابی که از روز به شب نوسان دما دارند ، افزایش می دهد.

خانه های چوبی پیش ساخته

کنترل رطوبت

از آنجا که درختان به هنگام رشد مقدار زیادی آب را به خود جذب می کنند، سلول های چوب درخت نیز پس از خشک شدن به سرعت قادر به جذب آب می باشد. به همین دلیل خانه های چوبی پیش ساخته می توانند به سرعت آب را به خود جذب کنند ، که این می تواند باعث پوسیدگی چوب و لانه سازی حشرات شود.

پس اکیداً توصیه می شود برای استفاده از این نوع خانه ها مراقب هر گونه تماس آن با آب یا رطوبت باشید. یکی از روش های کنترل رطوبت استفاده از قطعات چوبی ضد آب و ضد حشره است. کنترل رطوبت در سرریزهای بزرگ پشت بام ، ناودان ها و حفره ها و … نیز بسیار مهم است.

به حداقل رساندن عبور هوا

خانه های چوبی پیش ساخته بسیار مستعد عبور هوا هستند. در هنگام مونتاژ یا ساخت خانه ، قطعات آن هنوز هنوز حدود 15 تا 20٪ آب دارند چرا که این قطعات طی سال های اخیر خشک شده اند. بنابریان انقباض و انبساط بین این قطعات می تواند، محلی برای عبور هوا ایجاد کند ، که باعث عبور هوای سرد و گرم می شود.

سخن آخر

با توجه به مواردی که گفته شد، متوجه شدید که بهره وری انرژی در خانه های چوبی پیش ساخته (Log House) چندان وجود ندارد و به طور کلی از استانداردهای کافی برای جلوگیری از به هدر رفتن انرژی برخوردار نیستند. با این وجود در بسیاری از کشورهای دنیا از این نوع خانه ها استفاده می شود.

از توجه و همراهی شما عزیزان تا پایان این مقاله بسیار ممنون و سپاسگزاریم.