مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست ، به گونه ای طراحی شده اند که علاوه بر کمک به ارتقا سطح کیفی زندگی، به محیط زیست آسیب کمتری می رساند. آیا این گونه محصولات را می شناسید؟ با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا شما را با مطالبی در این خصوص آشنا کنیم.

بیشتر بدانید :

ساختمان های انرژی صفر خالص (NZEB) چه نوع ساختمان هایی هستند؟

تصورات غلط در مورد عایق پشم شیشه را بدانید

به چه محصولاتی سازگار با محیط زیست می گویند؟

به طور کلی به موادی که دارای این ویژگی ها باشد، متریال ساطگار با محیط زیست می گویند.

  • از مواد بازیافتی تولید شده باشد
  • منابع آن تجدیدپذیر باشد
  • به کاهش آلودگی آب وهوا کمک کند
  • دارای دوام و استحکام باشد
  • به بهره وری انرژی کمک کند
مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست

به محصولاتی که دارای این ویژگی ها باشد، مصالح سازگار با محیط زیست گفته می شود. آیا مایلید تا با این متریال آشنا شوید؟ همچنان با ما همراه باشید.

انواع مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست

مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست یا به اصطلاح سبز، به لطف تقاضای فزاینده برای ساخت و سازهای سبز و پایدار، به وفور یافت می شود. این مصالح عبارتند از :

مواد زمینی

مواد زمینی ، به آن دسته از مصالح ساختمانی گفته می شود که به طور طبیعی در زمین وجود دارد. این محصولات عبارتند از : مواد معدنی ، خاک رس و خاک معمولی. مواد زمینی همچنین می توانند شامل فلزات و سنگهای قیمتی باشد. به دلیل استحکام و دوام زیاد سفال و آجر ، سنگ و شن، معمولا برای ساخت دیوارها و ساخت محصولات عایق، از این نوع مواد استفاده می شود.

بامبو

بامبو یک گونه چمن احیا کننده به سرعت در حال رشد است که قرن هاست که در ساخت و سازها مورد استفاده قرار گرفته است. بامبو برای رشد به آبیاری ، سمپاشی و دفع آفات با استفاده از مواد شیمیایی و … احتیاج ندارد و این باعث شده است که به یک منبع پایدار تبدیل گردد. بامبو دارای الیاف طبیعی است و بسیار انعطاف پذیر نیز می باشد که برای استفاده جهت کفپوش و دیوارها بسیار مناسب است و تواند دوام بیشتری نسبت به چوب سخت داشته باشد.

فایبرگلاس

فایبرگلاس به دلیل اینکه به عنوان عایق در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار شناخته شده می باشد و همچنین از پایداری و استحکام  بسیار بالایی برخوردار است. بسیاری از محصولات عایق بدون مواد شیمیایی مضر مانند فنل / فرمالدئید (PF) ساخته می شود و در فرایند تولید آن ها بیشتر از بطری های شیشه بازیافتی و ماسه استفاده می شود.

مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست

فایبرگلاس یک ماده عایق بازیافتی مقرون به صرفه است و یک راه حل مناسب برای مقاومت در برابر حرارت و صدا و ایجاد محیطی آکوستیک ، به ویژه برای ساختمان های مسکونی می باشد.

این موادی که نام برده شد، از جمله مهم ترین مواد سازگار با محیط زیست می باشد که نه تنها به محیط زیست آسیب نمی رساند، بلکه به حفظ منابع طبیعی و بهینه سازی مصرف انرژی کمک می کند.

بسیاری از متریالی که در عایقکاری ساختمان ها استفاده می شود نیز چنین خصوصیتی دارد. ماند فایبرگلاس، دیگر متریال عایق نیز وجود دارد که در تهیه و تولید آن ها از مواد بازیافتی استفاده شده است و تجدید پذیر نیز هستند.

به این ترتیب مواد عایق، نه تنها با محیط زیست سازگار هستند، بلکه از هدر رفتن انرژی ممانعت می کند و به مصرف بهینه ی سوخت و انرژی کمک کرده و در نهایت منجر به کاهش هزینه ها می شود.

دوستان گرامی، در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست آشنا کنیم. امید است آنچه گفته شد مورد توجه و رضایت شماگرامیان قرار گرفته باشد.

عزیزان، در صورتی که در حوزه ی عایقکاری ساختمان های مسکونی، تجاری و … با سوال یا مشکلی مواجه شده اید، یا نیاز به راهنمائی دارید، با ما تماس بگیرید و از خدمات مشاوره ای ما بهره مند گردید.