در ساخت و ساز، تکمیل موفقیت آمیز یک کار از طریق مدیریت مؤثر پروژه انجام می شود. تحویل یک پروژه با کیفیت در موعد تایین شده و در محدوده بودجه تعیین شده  به مشتری در عین سودآوری برای شما و پیمانکاران فرعی نیز کار ساده ای نیست. این امر نیاز به برنامه ریزی دقیق، نظارت دقیق بر پیشرفت و ارتباطات و همکاری بین همه ذی نفعان اصلی و اعضای تیم دارد. با عایق آیریک همراه باشید تا شما را با نکات طلایی در ساختمان سازی آشنا کنیم.

نکات طلایی در ساختمان سازی

برنامه ریزی

برنامه ریزی دقیق و استراتژیک مهمترین جنبه مدیریت یک پروژه موفقیت آمیز ساخت و ساز است. هرچه پروژه پیچیده تر باشد، برنامه ریزی بیشتری لازم خواهد بود. یک پروژه که به خوبی برنامه ریزی شده، بهره وری را به حداکثر می رساند و یک نقشه راه قدم به قدم برای تکمیل کار در زمان و بودجه تعیین شده ارائه می دهد. در طی فرایند برنامه ریزی، شما اهداف مشخص و قابل دسترسی را توسعه می بخشید و نقاط عطف پروژه را تعیین می کنید.

هنگام برنامه ریزی یک پروژه ساختمانی، باید تعیین کنید که چه تجهیزاتی و چه مقدار نیروی کار مورد نیاز خواهد بود، هماهنگی پیمانکاران فرعی و اطمینان از این که مصالح ساختمانی همه تراز شده و برنامه ریزی شده اند. جنبه های دیگری که باید در مرحله برنامه ریزی ایجاد شود شامل تهیه یک برنامه ایمنی، یک برنامه ارتباطی و ارزیابی ریسک و ایجاد یک برنامه کارآمد است.

روش های بسیاری برای انجام یک پروژه وجود دارد. اما داشتن یک برنامه ریزی دقیق که به خوبی نیز اجرا شود میتواند در کاهش مشکلات و هموار شدن مسیر پروژه نقش به سزایی داشته باشد.

نظارت بر پیشرفت و انجام اصلاحات

زمانی که یک پروژه ساخت و ساز شروع میشود، هدف این است که مطمین شویم همه چیز تا حد ممکن طبق برنامه پیش برود. معمولا پروژه ها توسط چندین مشکل کوچک از مسیر اصلی خود خارج میشوند و نه توسط مشکلات حاد و بزرگ. تجزیه و تحلیل دقیق گزارش های روزانه، توجه به بودجه و برنامه و مدیریت خطرات ، نیاز به دقت بسیار زیاد به جزئیات دارد.

شناسایی یک مشکل و یا مشکلات احتمالی اولین قدم می باشد. مرحله دوم نیاز به کمی تجسس دارد. اگر یک کار یا فعالیت از برنامه عقب مانده است، باید علت اصلی و ریشه آن مشخص شود. برای مثال، اگر بهره وری پایین باشد، ممکن است شما نیروی کار کافی استخدام نکرده باشید. سایر دلایل میتواند عدم وجود تجهیزات کافی و یا تاخیر در تحویل مواد باشد.

هنگامی که علت مشکل را پیدا کردید، خواه کمبود نیروی کار باشد و یا بودجه بیش از حد (که ناشی از کار مجدد است)، باید در برنامه خود تجدید نظر کنید و راه حلی برای مشکل پیدا کنید تا پروژه به مسیر اصلی خود بازگردد.

نکات طلایی در ساختمان سازی

ارتباطات

برقراری ارتباط موثر برای موفقیت در تکمیل هر پروژه ساختمانی بسیار مهم است. ارتباط خوب می تواند کار تیمی را بهبود بخشد و منجر به همکاری بهتردر طول پروژه شود. ارتباطات ضعیف می تواند منجر به سوء تفاهم ها، تأخیرها و برخی مشکلات دیگر شود. روشهای ارتباطی برای کارهای خاص و به اشتراک گذاری اطلاعات باید در اوایل پروژه تعیین و توسط همه ذی نفعان توافق شود.

اسناد قرارداد از جمله نقشه ها، مشخصات، فرم های تغییر سفارش و درخواست اطلاعات و گزارش های پیشرفت، پایه و اساس کلیه ارتباطات ساختمانی را ایجاد می کند. مهم است که هرگونه ارتباط مستقیمی که در اسناد قرارداد ذکر نشده است، مجوز مناسب را دریافت کند و هرگونه تغییر در محدوده یا برنامه ای که باید انجام شود، از طریق کانال های مناسب مستند سازی و گزارش شود.

ارتباطات بر جریان یک پروژه ساختمانی تأثیر می گذارد. وقتی افراد ارتباطات و یا پاسخ به سوالات را متوقف میکنند ، مشکلات و تأخیرها در پروژه شروع می شوند. وقتی همه با هم همکاری و ارتباط برقرار می کنند، پروژه ها تمایل به هموارتر شدن دارند و به موقع و در بودجه تعیین شده تکمیل می شوند.

همکاری

همکاری خوب در پروژه چیزی فراتراز این است که تنها هرکس وظیفه خود را طبق برنامه انجام دهد. این امر مستلزم ایجاد ارتباط با کلیه ذینفعان بر اساس اعتماد و احترام به همکاری با یکدیگر برای موفقیت در یک پروژه است. توانایی همکاری و هماهنگی برای بهبود بهره وری ضروری است. بخشی از این امر می تواند با داشتن یک برنامه ارتباطی خوب انجام شود.

نکات ارائه شده در بالا نکات طلایی در ساختمان سازی هستند که همه باید در نظر بگیرند. اگر این مطلب برای شما مفید بوده است آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.