گرمایش از کف که به آن گرمایش کف تابشی نیز گفته میشود، یک ویژگی لوکس در منزل و یک ترند معروف در خانه سازی  و همچنین بازسازی هایی که بر تمیزی و راحتی تمرکز دارند، محسوب میشود. هرچند که هیچ شکی در این نیست که سیستم گرمایش از کف، بهترین و راحت ترین راه گرم کردن انگشتان پا است ، اما آیا ارزش هزینه و زحمت بیشتر را دارد؟ آیا بهتر نیست برای گرم کردن خانه، از همان رادیاتورهای سنتی استفاده کنیم؟ در این مطلب، به معرفی این سیستم گرمایش از کف و معایا و مزایب آن میپردازیم. با عایق آیریک همراه باشید.

سیستم گرمایش از کف برقی

سیستم گرمایش از کف برقی

سیستم های گرمایش کف تابشی، اتاق را با استفاده از سیستم لوله ها یا سیم هایی که در زیر کفپوش قرار دارند، گرم می کنند تا گرما به آرامی به سمت داخل اتاق تابیده شود. چنین سیستم هایی برای گرم کردن اتاق اضافی که در آن دشوار است بتوانید مجرای HVAC موجود را گسترش دهید، و مخصوصاً در سطوح کفپوش هایی که به طور طبیعی سرد هستند مانند سنگ ، بتن یا کاشی سرامیکی، موثر هستند. این سیستم گرمایشی به ویژه برای اتاق هایی که با پای برهنه راه میروید میتواند باعث راحتی بسیار شود.

مزایای استفاده از سیستم گرمایش از کف برقی

ما از مزایا شروع میکنیم و در آخر معایب استفاده از این سیستم را نیز بیان میکنیم.

انرژی گرمایشی کافی و کارآمد

دو نوع سیستم گرمایش از کف وجود دارد. یکی برقی و دیگری مبتنی بر آب است. در سیستم گرمایش از کف برقی، در زیر زمین سیم کشی شده است که برای تولید گرما موثر می باشد.

سیستم گرمایش از کف برقی

رادیاتورهای سنتی برای گرم کردن یک اتاق به طور موثر باید در دمای بالا (بین 149-167 درجه فارنهایت / 65-75 درجه سانتیگراد) گرم شوند، در حالی که گرمایش کف فقط باید در دمای 84 درجه فارنهایت / 29 درجه سانتی گراد کار کند. در نتیجه انرژی کمتری مصرف میشود و به طبع هزینه مصرف انرژی نیز کاهش می یابد.

اجرای بی دردسر

پس از نصب، سیستم گرمایش از کف تقریباً به هیچگونه تعمیر و نگهداری نیاز ندارد و همراه با 30 سال ضمانت برای آرامش کامل است. این سیستم گرمایش میتواند از طریق یک ترموستات وای فای هوشمند کنترل شود و یا از طریق یک ترموستات قابل برنامه ریزی که برای اطمینان از اینکه گرما  در زمان خاصی می آید و یا گزینه خاموش کردن در شب را دارد، برنامه ریزی شده است.

فضای بیشتر و آزادی طراحی

با گرمایش از کف ، شما می توانید از کل اتاق خود بدون رادیاتور روی دیوارها لذت ببرید. حتی مدرن ترین رادیاتورها نیز فضایی را روی دیوار اتاق اشغال میکنند، بنابراین آزادی در طراحی را با گرمایش از کف میتوانید تجربه کنید. می توانید دیوارها را به دلخواه تزئین کنید و فضای کافی برای آن را دارید.

مناسب برای تمام کف پوش ها

گرمایش از کف به شما این آزادی را می دهد تا خانه خود را به دلخواه طراحی کنید و از فضای دیوار و کف نهایت استفاده را ببرید. و شما میتوانید هر نوع کف پوشی را که میخواهید برای خانه خود انتخاب کنید. چرا که گرمایش از کف برای همه نوع کف پوشی از لمینت، چوب، کاشی، سنگ، فرش و موارد دیگر مناسب است.

بیشتر بخوانید: انتخاب مناسب ترین و بهترین کف پوش

معایب استفاده از سیستم گرمایش از کف

هزینه نصب

هزینه نصب سیستم گرمایش از کف زیاد میباشد و شما برای نصب باید از یک برقکار کمک بگیرید که خود همین قضیه نیز هزینه بسیاری خواهد داشت. حداقل هزینه برق و کل هزینه کار برای یک سیستم برقی بسته به سطح کار حرفه ای مورد نیاز، از 500 دلار افزایش می یابد.

زمان نصب

شما برای نصب این سیستم زمانی را برای خشک کردن کامل کف نیاز دارید که معمولا بین یک تا دو روز زمان نیاز دارد.

در نهایت سوال این است که آیا گرمایش از کف برقی ارزش سرمایه گذاری دارد؟ باید گفت سیستم گرمایش از کف بسیار آسان و کارآمد است و اگر چه هزینه نصب آن از رادیاتئرهای سنتی بیشتر است اما در دراز مدت با صرفه جویی در مصرف انرژی، هزینه قبض شما را پایین میآورد و همچنین گزینه های مختلفی متناسب با بودجه شما دارد. در صورتی که این مقاله برای شما گرامیان مفید بوده است آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.