دیوارهای سبز (همچنین به عنوان دیوارهای گیاهی ، دیوارهای زنده یا باغهای عمودی شناخته می شوند) در سال های اخیر یک مد جدید در ساخت محیط ها هستند. گنجاندن طبیعت در محیط های شهری نه تنها بسیار جذاب تر به نظر می رسد، بلکه مزایا و اهداف دیگری نیز دارد. برای شناخت بیشتر دیوار های سبز با عایق آیریک همراه باشید.

دیوار سبز

دیوار سبز چیست؟

دیوارهای سبز سازه های عمودی هستند که انواع مختلف گیاهان یا سبزه ها به آنها متصل شده اند. سبزه و گیاهان اغلب در محیطی شامل خاک، سنگ و آب کاشته می شوند. از آنجا که دیوارهای سبز گیاهان زنده در خود دارند، معمولاً سیستم های آبیاری داخلی را شامل میشوند.

دیوار های سبز، با گیاهان به کار رفته در نماهای خارجی ساختمان ها فرق دارند. در دیوارهای سبز، محیط رشد گیاه روی سطح یا ساختار دیوار است، در حالی که نماها ریشه در خاک دارند. علاوه براین، فضای سبز نماها ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بتوانند کل دیوار را بپوشانند. درحالی که دیوار های سبز ممکن است از قبل رشد یافته باشند.

دیوارهای سبز هوشمند و فعال غالباً شبیه به دیوارهای سبز معمولی به نظر می رسند، اما به دلیل استفاده از هوش مصنوعی و فناوری، پیچیدگی بیشتری دارند. ویژگی های یک دیوار زنده هوشمند می تواند به صورت خودکارکنترل شود و جلوه های آن را افزایش دهد.

دیوار سبز

کارکردها و فواید آن چیست؟

داشتن دیوار های سبز که به فضا احساس زنده بودن میبخشند، مزایای بسیاری دارد. اول از همه مزایای بصری این دیوار ها را نمیتوان نادیده گرفت. قطعات چشم نواز می توانند در تزئین یک محیط شهری که از بتن و آجر ساخته شده است، تأثیر زیادی داشته باشند و بدین ترتیب گزینه های دیگری برای کشاورزی شهری، باغداری و دکوراسیون داخلی ارائه دهند.

دیوارها و نمایهای سبز در فضای باز از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند زیرا گیاهان آنها هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث کاهش دمای کلی ساختمانها می شوند. علاوه بر این، آنها همچنین میزان هدر رفتن گرما در طول زمستان را کاهش می دهند. علاوه بر این، فرایند تعرق گیاهان می تواند دما را در داخل خانه نیز اندکی کاهش دهد، بنابراین به عنوان یک راه حل صرفه جویی در مصرف انرژی نیز به کار میرود. شایان ذکر است که دیوار های سبز به عنوان عایق صوت نیز به خوبی عمل کرده اند.

دیوار سبز به عنوان یک عایق صوتی

خاصیت جذب صوت و عایق صوتی بودن دیوار های سبز توسط استانداردهای ISO بررسی شده است و این دیوار ها عملکرد خوبی درفرکانس های بالا و همچنین فرکانسهای پایین با توجه به کاهش نویز دارند (در حالی که سایر مصالح مورد استفاده در ساختمانها فقط در فرکانسهای بالا یا پایین عملکرد خوبی دارند). نحوه برخورد دیوارهای سبز به عنوان عایق صوتی مورد بررسی قرار گرفته است. ماژول های گیاهی روی یک دیوار آزمایشگاهی قرار گرفتند و سطح عایق سر و صدا اندازه گیری شد. نتیجه گیری این بود که با برخی پیشرفت های جزئی (مانند افزایش جرم ماژول ها یا پوشاندن فضای بین آنها) می توان سیستم را مؤثرتر ساخت و در نتیجه دیوارهای سبز می توانند برای عایق بندی صوتی مناسب باشند.

چه نوع دیوار های سبزی وجود دارد؟

همانطور که گفته شد انواع دیواره های سبز وجود دارد. دیوار های مخصوص فضاهای داخلی و خارجی، اندازه ها و مدلهای مختلف از جمله تفاوت در انواع دیوار های سبز است. علاوه بر این، طراحی و تولید انواع دیواره های سبز به طور مداوم در حال توسعه است و گزینه های بیشتری را برای اهداف مختلف ارائه می دهد. دیوارهای سبز در فضای باز و سرپوشیده برای اهداف مختلف و در محیط های مختلف استفاده می شود. بسته به مناسب ترین راه حل برای هر مکان، آنها می توانند از طیف وسیعی از مواد و گیاهان ساخته شوند.

کارآمد اما پر هزینه

به طور قطع با توجه به مزایای بیان شده استفاده از دیوار های سبز بسیار مفید و کارآمد است. در واقع استفاده از این دیوار ها در داخل و خارج ساختمان ها باعث بهبود دما میشود و همچنین عایقی برای صوت هستند و به زیبایی محیط می افزایند. با این حال ، داشتن چنین سیستم هایی پرهزینه است و به علاوه این سیستم ها باید بهبود یابند.

تلاش ما در این مقاله آشنایی شما با مفهوم دیوار سبز و مزایای استفاده از آن بوده است. اگر این مطلب برای شما مفید بوده است آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.