جذب صدا یکی از مؤلفه های اصلی برنامه جامع آکوستیک است که اندکی متفاوت است و با مسدود کردن صدا برای کنترل نویز و دستیابی به یک تجربه آکوستیک ایده آل در محیط ارائه شده است. به طور کلی ، برای فضاهای تجاری ، جذب صدا از طریق سیستم های سقفی با کاشی های جذب صدا انجام می شود. به منظور آشنایی بیشتر با این سیستم با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

بیشتر بدانید : رفتار آکوستیک اتاق | چرا اتاق آکوستیک باشد؟

برای حفظ حریم خصوصی گفتار راهکارهایی برای افزایش خاصیت جذب در فضای ساختمان وجود دارد. تعیین نیازهای منحصر به فرد برای جذب صدا در فضای مربوطه به شما کمک می کند تا تعادل مناسب برای جذب صدا و مسدود کردن محیط داخلی پیدا کنید. جایی که ساکنان از استرس کمتری برخوردار شوند، ارتباطات شنیداری و کلامی بهبود یافته و محیط سالم تری از لحاظ صوتی ایجاد شود.

جذب صدا

جذب صدا (Sound Absorbtion) به چه معناست؟

هنگامی که صحبت از کنترل صدا و ایجاد محیط صوتی ایده آل در فضای داخلی می شودT ، این مربوط است به یک برنامه جامع آکوستیک شامل چندین استراتژی برای مدیریت صدا. در برنامه هایی که تا کنون در ساختمان سازی اجرا شده است، به مسدود کردن صدای داخلی و مسدود کردن منابع نویز بیرونی پرداخته ایم. اما مسدود کردن صدا به تنهایی کافی نیست.

در کنار مسدود کردن صدا، نیاز به جذب صوت نیز می باشد. این یک عملکرد مهم و ضروری برای اطمینان از تأمین نیازهای بی نظیر آکوستیک ساکنان ساختمان است و در ابتدایی ترین سطح خود ، رابطه این دو را می توان چنین توصیف کرد: سقفها در جذب نویز مؤثر هستند. دیوارها برای جلوگیری از سر و صدا بهترین هستند.

پر واضح است که جذب صوت فراتر از این است. در این میان ، نکته مهمی که باید به خاطر بسپاریم این است که برنامه ریزی خوب آکوستیک باید شامل استفاده از جذب صدا و مسدود کردن نویز در کنار هم باشد تا فضاهایی راحت ایجاد شود که خالی از آلودگی صوتی باشد. اما چگونه این امر میسر می شود؟

چگونه می توان فضا را خالی از آلودگی صوتی کرد؟

یکی از راه های ایجاد فضای داخلی با کارایی بالا که خالی از هرگونه نویز و آلودگی صوتی باشد ، در نظر گرفتن میزان صدا ، یا جذب آن در محیط است. وقتی صحبت از جذب صدا در یک فضا به میان می آید ، همه مواد عایق به یک اندازه برای این منظور به کار برده نمی شوند. اندازه هایی وجود دارد که به کمیت و ارزیابی مواد کاهش دهنده صدا برای توانایی آنها در جذب انرژی صوتی در یک فضا کمک می کند.

جذب صدا

اولین مورد، ضریب NRC یا ضریب کاهش نویز است. آنچه اهمیت NRC را بیشتر می کند این است که از آن به عنوان امتیاز استفاده می شود تا توانایی یک ماده در جذب صدا را نشان دهد. در رتبه بندی های NRC از مقیاس 0.00 تا 1.00 استفاده می شود. 0.00 = حداقل جذب کننده و 1.00 = بسیار جاذب است. مواد با رتبه بندی NRC پایین، بازتابنده در نظر گرفته می شوند ، برعکس جذب کننده.

 CAC مربوط می شود به NRC  که کلاس تضعیف در سقف است. درجه بندی CAC به طور خاص توانایی پانل سقفی را برای مسدود کردن نویز در جا به جایی بین اتاقها در هنگام افزایش جا به جایی دیوار به دیوار صوت در زیر سطح کف یا سقف اندازه گیری می شود.

NRC یک رتبه بندی از میانگین ضریب جذب صدا از مواد در فرکانس های 250 ، 500 ، 1000 و 2000 هرتز است که به 0.05 می رسد.

معمولاً در صورت NRC بیشتر از 0.70 ، ماده جذب کننده صدا محسوب می شود که باعث می شود و جز مواد مناسب در مرحله برنامه ریزی برای ایجاد یک محیط آکوستیک مورد توجه قرار گیرد تا به طور موثر صدا را در محیط داخلی جذب کند.

به طور کلی موادی که برای مدیریت صدا استفاده می شود این ویژگی ها را دارد:

  • جداسازی صدا : توانایی یک ماده برای کاهش انرژی صوتی با مسدود کردن. به طور کلی این مواد حجیم تر هستند.
  • میرایی صدا : توانایی یک ماده برای کاهش انرژی صوتی از طریق جذب. به طور معمول ، این مواد متخلخل تر هستند.

به این ترتیب در کنار استفاده از انواع عایق های صوتی می وان از متریال جذب صدا برای ایجاد یک محیط آکوستیک مطلوب استفاده کرد.