عدم کنترل رطوبت در ساختمان محل سکونت شما می تواند منجر به مشکلات جدی شود. هنگامی که میزان رطوبت در ساختمان های مسکونی خیلی زیاد باشد تسریع تشکیل کپک در محل مرطوب می شود که این  باعث کاهش کارایی سیستم های گرمایشی و سرمایشی می شود و انرژی بسیاری از این طریق به هدر خواهد رفت؛ پس اینجاست که رعایت اصول مربوط به کنترل رطوبت بسیار اهمیت پیدا می کند.با ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا به مهم ترین نکات در مورد کنترل رطوبت ساختمان اشاره کنیم.

بیشتر بدانید : چگونه یک پیمانکار خوب برای عایق کاری ساختمان های مسکونی بیابیم؟

علاوه بر شرایط آب و هوا در یک منطقه، دلایل دیگری باعث رطوبت در ساختمان ها می شود. مثلا برخی از فعالیت های روزانه هستند که بر افزایش رطوبت یک خانه تأثیر گذار است. به عنوان مثال ، جوشاندن آب در اجاق گاز و دوش گرفتن طولانی و گرم و مواردی از این قبیل می تواند سطح رطوبت داخل ساختمان را حتی در یک خانه با سیستم تهویه مناسب افزایش دهد. پس خوب است نکاتی که در ادامه خواهیم گفت را با دقت مطالعه کنید.

کنترل رطوبت ساختمان

آشنایی با مهم ترین نکات در مورد کنترل رطوبت ساختمان

در این بخش از مقاله شما دوستان عزیز را با نکاتی آشنا خواهیم کرد که در کنترل رطوبت ساختمان کمک زیادی خواهد کرد.

به سطح رطوبت ساختمان توجه کنید

میزان رطوبت داخل یک خانه باید در محدوده 30 تا 50 درصد باشد. دماسنج یک ابزار ارزان قیمت است که می توانید برای بررسی میزان رطوبت در هر اتاق خریداری کنید. همچنین دماسنج هایی وجود دارند که هم دما و هم رطوبت را نشان می دهند. برخی از نشانه های میزان رطوبت در خانه عبارتند از :

پوست بدن : پوستی که خشک باشد و دچار باشد، نشان دهنده ی  رطوبت کم در آن خانه است..

تخلیه الکترواستاتیک : احساس لرزش هنگام لمس یک جسم فلزی می تواند نشانه رطوبت کم باشد.

افزایش تشنگی : هنگامی که رطوبت در خانه کم باشد ، جریان هوا برای جایگزینی آن ، رطوبت بدن را کاهش می دهد و شما احساس تشنگی می کنید.

آسیب وسایل چوبی : مبلمان چوبی هنگام قرار گرفتن در معرض رطوبت بیش از حد دچار تخریب می شود.

کنترل رطوبت یک ضرورت برای سلامت اعضای خانواده است

رطوبت زیاد در یک فضا زمینه ی اصلی ایجاد قارچ و باکتری است و همچنین شرایط رشد و تکثیر را برای آن ها فراهم می کند. علاوه بر این بوی نامطبوع در خانه استشمام می شود.

کنترل رطوبت ساختمان

 به دنبال رشد این باکتری ها، یکسری بیماری ها سلامت اعضای آن خانه را تهدید خواهد کرد. آیا تا به حال به یک بیماری مرتبط با قارچ ها مبتلا شده اید؟ در صورت ابتلا به چنین بیماری هایی ممکن است به سرفه ، عطسه بیفتید یا  چشم ها ، بینی و ریه های شما را تحریک کنند.

مشکلات کنترل رطوبت می تواند منجر به هجوم آفات شود

به طور کلی در مناطقی که آفات مختلفی وجود دارد، رطوبت می تواند عامل هجوم این آفات شود که این آفات می توانند به ساختمان شما  آسیب جدی وارد کنند. به طور مثال برخی آفات مانند زنبورها، سوسک و مورچه ها چوب مرطوب را دوست دارند و در صورت مرطوب بودن فضای ساختمان، به سمت خانه ی شما جذب می شوند و به تخریب آن می پردازند که عواقب آن عبارتست از :

خطرات مرتبط شامل موارد زیر است:

  • آسیب در سیم کشی برق
  • افزایش خطر آتش سوزی
  • آسیب ساختاری
  • آلرژی شدید
  • گسترش شیوع بیماری
  • و خطر نیش حشرات

سخن آخر

تعمیرات گران قیمت ساختمان و مشکلات بهداشتی ناشی از رطوبت مشکل دیگری است که ساختمان ها ممکن است با آن مواجه شوند.

بنابراین طبق نکاتی که در مورد کنترل رطوبت در این مقاله گفته شد لازم است بعد از اندازه گیری میزان رطوبت موجود در ساختمان اقدامات لازم را انجام دهید تا با مشکل جدی مواجه نشوید.

دوستان عزیز، از توجه و همراهی شما تا پایان این مقاله صمیمانه سپاسگزاریم. چنانچه مایلید تا از سایر نکات در مورد کنترل رطوبت ساختمان ها آگاهی پیدا کنید، ما را در قسمت دوم همین مقاله دنبال کنید.