همانطور که می دانید عایقکاری ساختمان ها یکی از بهترین راه ها برای مصرف بهینه ی انرژی و جلوگیری از به هدر رفتن آن می باشد. برای این منظور نیز از انواع عایق های ساختمانی استفاده می شود که بسته به نوع کاربرد و هدف عایق کاری، این متریال از جنس های مختلفی هستند. به عنوان مثال پشم سنگ، فایبرگلاس و Earthwool و … انواع عایق هایی هستند که به عنوان عایق حرارتی، ضد حریق، صوتی و … از آن ها استفاده می شود. اما آیا می دانید این عایق ها با یکدیگر چه تفاوت هایی دارند؟ در این مقاله با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید، ما به مقایسه ی پشم سنگ، فایبرگلاس و Earthwool پرداخته ایم.

پشم سنگ، فایبرگلاس و Earthwool چه تفاوت هایی دارند؟

برای اینکه به خوبی متوجه تفاوت های سه عایق پشم سنگ، فایبرگلاس و Earthwool بشوید، به صورت جداگانه توضیحاتی را در مورد هر کدام از آن ها ذکر کرده ایم.

عایق پشم سنگ

پشم سنگ یک ماده بسیار پایدار است که 75 درصد از مواد تشکیل دهنده آن از مواد بازیافت شده می باشد. پشم سنگ توانایی فوق العاده ای در حفظ حرارت و به دام انداختن گرما و هوا دارد به علاوه از این قابلیت نیز برخوردار است که می تواند به عنوان عایق صوتی نیز استفاده شود. از عایق پشم شیشه معمولاً در دیواره های پارتیشن استفاده می شود.

پشم سنگ، فایبرگلاس و Earthwool

از میان سه عایق پشم سنگ، فایبرگلاس و Earthwool ، عایق پشم سنگ از دوام و استحکام بیشتری برخوردار بوده و عمر طولانی تری دارد، همچنین با گذشت زمان، عایق پشم سنگ تخریب نمی شود. علاوه بر این ، پشم سنگ در برابر رطوبت مقاومت می کند و مانع از رشد قارچ ها و باکتری ها می شود. عایق پشم سنگ به دلیل دوام آن و کم هزینه بودن، یکی از متداول ترین مواد عایقی می باشد که در عایق کاری ساختمان ها به کار برده می شود.

عایق فایبرگلاس

مشابه عایق پشم سنگ ، فایبرگلاس نیز از مواد بازیافتی تولید می شود. این ماده عایق از رشته های شیشه مذاب ساخته شده است و الیاف آن میکروسکوپیک و بسیار قوی و در عین حال سبک هستند.

فایبرگلاس در دو نوع نرم و سفت و سخت تولید می شود. فایبرگلاس سفت و سخت در پنل های آکوستیک بهترین کاربرد را دارد ، که باعث می شود پنل لمسی محکم تر باشد و نیز طول عمر این پانل ها را افزایش می دهد. اتصال دهنده های مورد استفاده در فایبرگلاس نرم گاهی اوقات بوی نامطبوعی دارد اما طی یک هفته این بو از آن خارج می شود.

برای مقایسه ی پشم سنگ، فایبرگلاس و Earthwool ، می توان گفت عایق فایبرگلاس نیز معمولاً به عنوان عایق حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد و همان خصوصیات غیرقابل نفوذ عایق سنگ پشم را نیز دارد. هنگامی که در معرض گرما قرار می گیرد ، دود یا مواد سمی از خود منتشر نمی کند. در طولانی مدت عایق فایبرگلاس نیز گزینه مناسبی است زیرا حفظ رطوبت و ممانعت از جذب حشرات موذی.

پشم سنگ، فایبرگلاس و Earthwool

عایق Earthwool

در مقایسه ی سه عایق پشم سنگ، فایبرگلاس و Earthwool می توان گفت عایق Earthwool از بافت بسیار نرم تر و شبیه پنبه تشکیل شده است. چگالی Earthwool معمولاً در دمای معمولی، از 20 کیلوگرم بر متر مکعب بسیار کم تر است. در استفاده از Rockwool و فایبرگلاس باید نکات مربوطه را رعایت کرد و جوانب احتیاط را رعایت کرد زیرا میکرو فیبرها می توانند به پوست نفوذ کنند. Earthwool از 80 درصد شیشه بازیافتی و چسب سازگار با محیط زیست ساخته شده است. همچنین دارای همان خصوصیات غیر قابل احتراق و عملکرد حرارتی پشم سنگ و فایبرگلاس می باشد.

یک نوع سفت و سخت از Earthwool نیز وجود دارد که محکم تر بوده و برای استفاده در تابلوهای صوتی تهیه می شود.

نتیجه چیست؟ کدام عایق بهتر است؟

پشم سنگ ، فایبرگلاس و Earthwool دارای ویژگی های قابل مقایسه با یکدیگر هستند. انتخاب هر کدام از آن بسته به نیاز شما و موارد کاربرد آن دارد.

به طور مثال اگر به دنبال ارزانترین عایق هستید میزان ، پشم سنگ می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. اگر به عایق سفت و محکمی نیاز دارید و در عین حال نرم و لطیف ، عایق فایبرگلاس با صفخات سفت و سخت انتخاب مناسی است. اگر به دنبال عایقی هستید که سازگار با محیط زیست و پایدار باشد ، پیشنهاد می کنیم عایق Earthwool را انتخاب کنید.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.