این روزها بسیاری از صاحبان خانه ها، نسبت به سال ها قبل تمایل بیشتری به استفاده از انواع عایق در ساختمان ها خود دارند. چند دلیل برای این کار وجود دارد. یکی از مهم ترین دلایل آن مصرف بهینه ی انرژی و جلوگیری از هدر رفتن منابع انرژی غیر قابل بازگشت در محیط زیست است و دیگری کاهش هزینه های مصرف انرژی. به این دو دلیل مهم صاحبان خانه ها و همچنین فعالان حوزه ی ساختمان سازی ترجیح می دهند که در حین ساخت، از متریال عایق نیز استفاده کنند. آیا می دانید عملکرد عایق چگونه است که هم از هدر رفتن انرژی ممانعت می کند و هم باعث کاهش هزینه ها می شود؟ در این مقاله با ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا شما را با عملکرد عایق ها آشنا کنیم.

عملکرد عایق : متریال عایق در ساختمان چگونه عملکردی دارد؟

برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که چرا عایق کاری ساختمان باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه ها می شود و عملکرد عایق چگونه است که باعث مصرف صحیح انرژی می شود؟

عملکرد عایق

برای پاسخ به اینگونه سوالات مطالبی را در مورد نحوه عملکرد عایق برای شما ذکر کرده ایم.

با نحوه عملکرد کلی عایق آشنا شوید

به زبان خیلی ساده و به دور از هرگونه توضیحات پیچیده می توان گفت عایق های ساختمانی به گونه ای عمل می کنند که می توانند در برابر گرما و جریان هوا از خود مقاومت نشان دهند.

در کل عملکرد عایق ساختمان از دو جنبه بررسی می شود :

  • عملکرد اولیه عایق
  • رسانایی ، همرفت و گرمای تابشی

عملکرد اولیه عایق

به جای اینکه در نقاط دقیق تر عایق گم شوید ، بهتر است درک ساده ای از هدف واقعی ارائه شده در آن کسب کنید. عملکرد اصلی عایق کاری در هر سناریو ، مقاومت در برابر گرما و جریان انرژی است.

برای درک بهتر این مسئله، یک لحظه فضای خانه ی خود را تصور کنید و به این موضوع فکر کنید که چطور هوای داخل خانه از طریق دیوارها به خارج از خانه منتقل می شود.

در خانه هایی که عایق کاری نشده است و یا از سیستم هایق بندی ضعیفی برخوردار است، هوای گرم و سرد به راحتی از طریق دیوارها از خانه خارج می شود و به طور کلی جریان هوا به راحتی چه از داخل و چه از خارج خانه وجود دارد، این بدان معناست که هوا بدون هیچ قید و شرطی از داخل به خارج و از خارج به داخل خانه نفوذ می کند.

اما در خانه هایی که به درستی و با رعایت اصول مربوطه عایق بندی شده اند، هوای قادر به نفوذ از طریق دیواره ها نیست. بنابراین هوای داخل، در داخل خانه باقی می ماند و هوای خارج، به داخل خانه نفوذ نمی کند.

عملکرد عایق

رسانایی ، همرفت و گرمای تابشی

بخش دیگری از درک چگونگی عملکرد عایق ، درک عملکرد جریان گرما است که شامل : هدایت ، همرفت و گرمای تابشی است.

 به طور خلاصه ، رسانش گرمایی از طریق مواد اتفاق می افتد ، گرمای همرفت در اطراف مواد حرکت می کند و گرمای تابشی در یک خط مستقیم حرکت می کند و هر آنچه را که در طول مسیر با آن روبرو می شود ، گرم می کند.

آیا می دانید ، بیشتر عملکرد عایق به کندی رسانش گرمایی ، که می تواند تأثیر نسبتاً زیادی در دمای خانه داشته باشد، مربوط می شود؟

مهمترین نکته ای که در ارتباط با عملکرد عایق وجود دارد، خنک نگه داشتن یک خانه در تابستان و گرم نگه داشتن یک خانه در زمستان یا به عبارتی وجود سیستم HVAC است.

در حقیقت یک خانه که به درستی عایق بندی شده است، هوای مطبوع را در داخل خانه حفظ کرده و از ورود هوا از خارج به داخل ممانعت می کند. این نشان دهنده ی عملکرد صحیح سیستم HVAC در منازل مسکونی، ساختمان های تجاری  و … در فصول سرد و فصول گرم سال است.