در بسیاری از خانه به محض اینکه ساکنان خانه در سرمای تابستان یا گرمای زمستان متوجه می شوند که هوا به اندازه ی کافی در فضای خانه مطبوع و رضایتبخش نیست، به فکر تعویض پنجره ها می افتند، در صورتی که ممکن است به جای این کار نیاز به عایق کاری ساختمان باشد. بنابراین ما در این مقاله تصمیم گرفته ایم به پاسخ این سوال بپردازیم که در چنین مواقعی عایق کاری یا تعویض پنجره ها ،کدام درست است؟ لطفا با ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

آیا واقعا نیاز است پنجره ها را عوض کنیم؟

همانطور که گفتیم بیشتر افراد زمانی که احساس می کنند خانه های آن ها بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد است، به دنبال رفع عیب در پنجره های خود می گردند و تصمیم می گیرند پنجره ها را عوض کنند. اما آیا در واقع راه حل این است؟ برای پاسخبه این سوال باید بگوئیم که در شرایط خاص ، جایگزین کردن پنجره های قدیم با پنجره های جدید می تواند برای مصرف درست انرژی مفید باشد، با این حال ، این روش نوسازی معمولاً بسیار پرهزینه است و باید به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته شود.

عایق کاری یا تعویض پنجره

اما این را بدانید که حتی با وجود پنجره های جدید و با استفاده کارآمد انرژی ، خانه ی شما ممکن است در طول تابستان و یا در سرمای زمستان هنوز هم دارای آب و هوای مطبوع نباشد.

پس اگر چنین وضعیتب را در خانه خود تجربه کردید، اولین راه کار این است که ساختمان خود را عایق کاری کنید.

عایق کاری یا تعویض پنجره ؟ چگونه عایق کاری ساختمان می تواند به رفع این مشکل کمک کند؟

عایق کاری برای تعدیل گرمای خانه در طول تابستان و سرمای خانه در فصل زمستان بسیار نقش تعیین کننده ای دارد. در بسیاری از موارد نیز باعث کاهش مصرف انرژی و صرفه جوئی در هزینه ها می شود.

عایق کاری ساختمان باعث می شود که هوا از طریق شکاف های موجود در درزهای ساختمان ورود و خروج پیدا نکند و این عایق است که مانع از ورود یا خروج گرما یا سرما می شود.

بنابراین زمانی که دچار تردید می شوید که عایق کاری یا تعویض پنجره  ؟ چرا قبل از تلاش برای نصب پنجره های جدید ، به فکر عایق کاری ساختمان نباشیم؟

این نکات مهم را حتما مد نظر داشته باشید

در بسیاری از مواقع که تصمیم به عایق کاری یا تعویض پنجره گرفته اید، اول از همه به این نکات توجه کنید.

عایق کاری یا تعویض پنجره

بهبود وضعیت پنجره ها

در بسیاری از موارد، به جای اینکه پنجره ها را کاملاً تعویض کنید، می توانید با نصب واشرهای لاستیکی یا با استفاده از فیلم های پلاستیکی درزهای پنجره ها را بپوشانید. به این ترتیب هم کارآیی پنجره ها را افزایش می دهید و هم می توانید به افزایش طول عمر آنها کمک کنید.

استفاده از عایق های حرارتی

استفاده از انواع متریال عایق حرارتی می تواند جایگزین بسیار مناسب تر و مقرون به صرفه تری باشد برای تعویض پنجره ها. به این ترتیب هم صورتحساب های مصرف انرژی را کاهش داد اید و هم در مصرف انرژی صرفه جوئی کرده اید.

سخن آخر

اگر حس میکنید که در فصل سرد سال خانه ی شما از گرمای کافی برخوردار نیست یا در فصل گرم سال فضای خانه بیش از حد گرم شده است، این سوال ممکن است در ذهن شما به وجود آید که عایق کاری یا تعویض پنجره ؟ در این مواقع سریعا به فکر تعویض پنجره ها نباشید. این امر ممکن است تا حدودی به رفع مشکل شما کمک کند، اما بسیار پرهزینه است و ممکن است حتی مشکل شما را کاملا مرتفع نسازد.

راه حل بهتر این است که ساختمان خود را با هزینه ای کمتر عایق کاری کنید و در کنار آن نیز درز پنجره های را با واشرهای لاستیکی بپوشانید. به این ترتیب نه تنها هزینه ی کمتری متحمل شدید، بلکه با استفاده از عایق کاری ساختمان در مصرف انرژی صرفه جوئی کرده اید و مجدد صورتحساب بدهی مصرف انرژی را نیز کاهش می دهید.