دفعات زیادی اتفاق افتاده است که افراد با ما تماس گرفته اند و مشکلی را مطرح کرده اند درباره ی این که بر روی دیوارهای خود لکه های سیاه رنگ مشاهده کرده اند. آن ها نگران این مسئله هستند که آیا این لکه های سیاه روی دیوار کپک دیوار یا قارچ کپکی هستند و ممکن است سلامتی انسان را به خطر بیاندازد؟ در این مقاله با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید، ما مطالب مفیدی را در این زمینه مطرح کرده ایم.

بیشتربدانید :

عایق ساختمان را کی عوض کنیم ؟

مهم ترین نکاتی که برای نصب موانع بخار در ساختمان باید بدانید

لکه های سیاه روی دیوار

لکه های سیاه روی دیوار چیست؟ آیا کپک دیوار یا قارچ کپکی است؟

در پاسخ این سوال که بسیاری از افراد نگران آن هستند باید بگوئیم که عزیزان، این لکه های سیاه در بیشتر مواقع کپک دیوار یا قارچ کپکی نیست و هیچ خطری متوجه سلامتی شما نخواهد بود. این لکه های سیاه پل های حرارتی نامیده می شود.

حال سوال این است که از کجا این مشکل را تشخیص دهیم و در صورت مشاهده لکه های سیاه روی دیوار چکار کنیم؟

چگونگی تشخیص پل های حرارتی روی دیوار

مشکل پل های حرارتی زمانی به وجود می آید که نم و رطوبت در خانه به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند. زمانی که از عایق های رطوبتی در ساختمانی استفاده نشده باشد، در این صورت رطوبت و بخار موجود در ساختمان ها به مرور زمان به شکل لکه های سیاه رنگ روی دیوار ظاهر می شود.

در حقیقت این اتفاق بر اثر فرایند میعان بخار به وجود می آید. زمانی که به دلایل مختف در ساختمان بخار آب ایجاد می شود، با تغییر دمای محیط ، بخار آب موجود در دیوارها سرد شد و تبدیل به قطراتی می شود که روی دیوارها به شکل لکه های سیاه یا همان پل های حرارتی ظاهر می شود.

آشنایی با نحوه ترمیم لکه های سیاه و سفید روی دیوار

اولین کاری که شما باید برای ممانعت از تشکیل این لکه ها روی دیوار انجام دهید این است که از تشکیل بخارداخلی جلوگیری کنید.

قدم بعدی نظارت بر رطوبت نسبی در داخل خانه است. یک رطوبت سنج تهیه کنید و سعی کنید رطوبت نسبی داخل ساختمان را در ماه های سرد زمستان زیر 55 درصد نگه دارید.

 شما می توانید به راحتی این کار را با روشن کردن فن های حمام نیز انجام دهید، زیرا از این طریق می توانید هوای گرم مرطوب را به بیرون هدایت کنید.

لکه های سیاه روی دیوار

پس از آن باید برای ترمیم دیوارها و رنگ آمیزی مجددا برای از بین بردن جای لکه های اقدام کنید.

اما وجود لکه های بزرگ که به راحتی قابل ترمیم نمی باشد، نشان دهنده ی این است که دیوارها و سقف به درستی عایقکاری نشده است و یا عمر عایق به پایان رسیده است و دیگر کارآیی سابق را ندارد.

در این صورت تنها را ممکن این است که عایق ها را تعویض کنید.

ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک کلیه ی خدمات عایقکاری ساختمان های مسکونی، تجاری و اداری را برای شما با بالاترین کیفیت و با استفاده از بهترین متریال عایق انجام خواهیم داد. همچنین با تشخیص زمان تعویض عایق ها، عایق ای ساختمان را برای شما با عایق های جدید جایگزین خواهیم کرد.

اگر لکه های سیاه روی دیوار کپک دیوار یا قارچ کپکی بود، چه کنیم؟

اگر پس از مشاهده ی لکه های سیاه روی دیوار متوجه شدید که این لکه های سیاه کپک دیوار یا قارچ کپکی است، لازم است که میزان خطر آن مورد سنجش و بررسی قرار بگیرد. اگر متخصصین تشخیص بدهند که این لکه ها خطرناک است باید با مراکز خدمات نظافتی تماس بگیرید تا محل مورد نظر به درستی شستشو و نظافت شود.

اما با این وجود، بهترین کار این است که شما از تشکیل لکه ها سیاه و کپک دیوار یا قارچ کپکی پیشگیری کنید و ساختمان های خود را عایقکاری کنید؛ به علاوه تا جای ممکن سعی کنید با استفاده از راهکاری موجود نم و رطوبت داخل خانه را از بین ببرید و میزان رطوبت را به حد نرمال خود برسانید.