به دلیل وجود تنوع در متریال عایق ، بسیاری از افراد به دنبال بهترین گزینه برای عایقکاری ساختمان های خود هستند. بیشترین تماس هایی که ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک داشته ایم در خصوص دو متریال عایق فایبرگلاس و فوم اسپری بوده است. مشتریان مایلند بدانند که کدام یک از این دو عایق برای عایق کاری ساختمان آن ها بهتر است. برای پاسخ به این سوال مقاله ای که پیش رو دارید  را تهیه کرده ایم که پیشنهاد می شود آن را به دقت مطالعه کنید.

به طور کلی هنگامی که فعالان در حوزه ی ساخت و ساز یک پروژه ی عایق کاری را پیش رو دارند، احتمالاً یکی از مهم ترین تصمیماتی که باید بگیرند، در مورد انتخاب نوع صحیح عایق است. آن ها ابتدا باید مشخص کنند که از چه نوع عایقی بای استفاده کنند.

مقایسه ی دو عایق فایبرگلاس و فوم اسپری

دو نوع متداول عایق که در عایق کاری ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد، فایبرگلاس و فوم اسپری است. اما این که از کدامیک باید استفاده شود، یک سوال بسیار مهم است که برای پاسخ آن باید با ویژگی های عایق فایبرگلاس و فوم اسپری آشنا شوید.

برای این منظور ما به ذکر ویژگی های هر دو عایق پرداخته ایم و به این ترتیب عایق فایبرگلاس و فوم اسپری را با یکدیگر مقایسه کرده ایم.

عایق فایبرگلاس و فوم اسپری

مختصری در مورد عایق فایبرگلاس

عایق فایبرگلاس از شیشه های بازیافتی یا به اصطلاح cullet ساخته می شود، به همراه متریال خام دیگر که ذوب می شود و در نهایت به شکل الیاف فایبرگلاس در می آید. عایق فایبرگلاس در فرم های بت های برش شده، رول و … وجود دارد.

مختصری در مورد عایق فوم اسپری

عایق فوم اسپری، یک نوع عایق بر پایه مواد شیمیایی است که توسط متخصصین عایق کاری برای ایجاد فوم در محل عایق کاری با یکدیگر مخلوط می شود و با استفاده از اسپری در محل به کار برده می شود. عایق فوم اسپری به صورت سلول بسته و سلول باز وجود دارد، که نوع سلول بسته متراکم تر و البته گران قیمت تر از نوع سلول باز است.

مقایسه عایق فایبرگلاس و عایق فوم اسپری از لحاظ نحوه ی نصب

نصب عایق فایبرگلاس

نصب عایق فایبرگلاس نیاز به آموزش کمتری دارد و اکثر کاربران مبتدی نیز می توانند این کار را انجام دهند. تجهیزات حفاظت شخصی توصیه شده برای نصب عایق فایبرگلاس عبارتند از : دستکش ، عینک محافظ ، فرم آستین بلند و ماسک است.

عایق فایبرگلاس تقریباً بدون خرابی بخش مورد نظر، قابل انجام است، زیرا نیاز به زمان برای خشک شدن یا زمان برای خیس کردن ندارد.

نصب عایق فوم اسپری

عایق فوم اسپری نیاز به دقت و تخصص خاصی دارد. عایق فوم اسپری نیاز به توجه خاص و مناسب برای مخلوط کردن دو ماده شیمیایی خطرناک در محل کار دارد و کاربران باید در یک برنامه آموزشی گسترده شرکت کنند تا بتوانند این کار را به درستی انجام دهند.

عایق فایبرگلاس و فوم اسپری

تجهیزات محافظ شخصی گسترده برای نصب عایق فوم اسپری لازم است. دستگاه تنفس هوا ، لباس های محافظ شیمیایی با چهره کاملا پوشانده شده برای کاربران توصیه می شود.

نصب عایق فوم اسپری نیاز به خرابی دارد به طوری که ساکنان ساختمان باید محل کار را حین نصب عایق تخلیه کنند.همچنین 24 الی 48 ساعت قبل از ورود مجدد به محیط عایق کاری شده زمان لازم است تا گازهای موجود در فضا کاملا خارج شود.

 فوم اسپری در صورت عدم استفاده صحیح به دلیل واکنش گشدید که به گرما از خود نشان می دهد ، خطر آتش سوزی را در صورت احتراق خود به خود به همراه دارد.

مورد دیگری که وجود دارد این است که اگر به درستی مخلوط نشود و به درستی مورد استفاده قرار نگیرد ، ممکن است پتانسیل خنثی سازی گاز که در مواد آن وجود دارد، باعث به خطر افتادن سلامت افراد ساکن در آن محل بشود.

دوستان همیشه همراه، در این مقاله ما عایق فایبرگلاس و فوم اسپری را از لحاظ نحوه ی نصب با یکدیگر مقایسه کرده ایم. به منظور آشنایی با دیگر تفاوت های این دو عایق ما را در قسمت دوم همین مقاله دنیال کنید.