همانطور که می دانید این روزها نسبت به سال ها قبل، افراد بیشتری به سمت عایقکاری ساختمان ها روی آورده اند و با وجود انواع محصولات عایق ساختمانی، انتخاب عایقی مناسب اندکی برایشان سخت شده است. عایق فایبرگلاس و فوم اسپری دو نوع از پرکاربردترین عایق های ساختمانی هستند. در قسمت اول این مقاله به مقایسه ی این دو نوع عایق پرداختیم و آن ها را از لحاظ چگونگی نسب و ملزومات ایمنی عایقکاری با یکدیگر مقایسه کردیم. در این مقاله نیز به مقایسه ی عایق فایبرگلاس و فوم اسپری از جنبه های دیگر خواهیم پرداخت. لطفا با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

مقایسه ی عایق فایبرگلاس و فوم اسپری

در این بخش از مقاله دو عایق فایبرگلاس و فوم اسپری را از لحاظ کنترل کیفی و ایمنی و سلامت و … با یکدیگر مقایسه کرده ایم. پس به منظور آگاهی از تفاوت های این دو عایق این مطالب را به دقت مطالعه کنید.

فایبرگلاس و فوم اسپری

کنترل کیفیت

عایق فایبرگلاس با اقدامات دقیق کنترل کیفیت تولید می شود. به طور معمول همراه با این نوع محصول نیازی به ذخیره سازی خاص و یا استفاده از مواد دیگر لازم نیست.

عایق کف اسپری در اصل در طول نصب در محل تولید می شود. دو ماده شیمیایی در دستگاه اسپری قرار داده می شود و با هم مخلوط می شوند و باعث ایجاد کف می شود. عوامل زیادی می توانند در کیفیت محصول حاصل تأثیر بگذارند از جمله :

  • دمای هوا و رطوبت هوا هنگام نصب :  اگر رطوبت نسبی هنگام خیلی زیاد باشد یا دمای هوا خیلی پائین باشد ، در نصب عایق مشکل ایجاد می شود.
  • بسترها همچنین باید در محدوده دمای مشخصی قرار داشته باشند : اگر فوم 80 درجه فارنهایت را روی 40 درجه فارنهایت OSB بمالید ، ممکن است با مشکل روبرو شوید.
  • درجه حرارت ذخیره سازی مواد شیمیایی : بسته به راهنمایی تولید کننده ، ذخیره بهینه بین 65 تا 85 درجه فارنهایت است.

بهداشت و ایمنی

اطلاع از جنبه های بهداشتی و ایمنی مصالح ساختمانی برای معماران ، پیمانکاران و خانواده هایی که قرار است در آن فضا زندگی کنند، بسیار اهمیت دارد.

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) ، برنامه ملی سم شناسی ایالات متحده (NTP) و دفتر تهدید و ارزیابی بهداشت محیط كالیفرنیا اظهار داشته اند كه عایق فایبرگلاس جز مواد سرطان زا محسوب نمی شود.

یكی از مهمترین عناصر عایق فوم اسپری ایزوسیانات ها هستند كه می توانند باعث سوزش و خارش پوستی ، چشم و ریه ، و در مواردی نیز منجر به آسم شود. در حقیقت هیچ سطح ایمنی برای افراد در معرض ایزوسیاناتها وجود ندارد.

هزینه ی عایق

هزینه نصب شده عایق فوم اسپری تقریباً 3-4 برابر بیشتر از عایق فایبرگلاس با R-Value برابر می باشد. علاوه بر این ، عایق فوم اسپری با آموزش نصب و تجهیزات لازم آن هزینه اولیه ی بالایی دارد.

عایق فایبرگلاس برای بسیاری از پیمانکاران جز محصولاتی است که به عنوان یک راه حل سریع ، آسان و کارآمد برای تهیه کدهای ساختمان در بسیاری از مناطق آب و هوایی محسوب می شود.

فایبرگلاس و فوم اسپری

پایداری

اکنون بیش از هر زمان دیگری به راه حل های پایدار و مستحکم برای ساخت و ساز، به منظور  حفظ منافع جهانی مشترک نیازمند هستیم وجود دارد. عایق فایبرگلاس از منابع تجدید پذیر و فراوان مانند شیشه و ماسه بازیافت شده ساخته می شود. همچنین هنگام تولید عایق فایبرگلاس در مصرف انرژی به میزان بیشتری صرفه جویی می شود.

عایق فوم اسپری یک محصول کاملا شیمیایی است و بنابراین حاوی محتوای بازیافتی بسیار کمی است.

 نتیجه

با مقایسه ی این دو عایق متوجه شدید که عایق فایبرگلاس از جنبه های مختلف می تواند بسیار بهتر از عایق فوم اسپری باشد. همچنین به فایبرگلاس باعث صرفه جوئی در مصرف انرژی به میزان بیشتری خواهد شد و به علاوه هزینه ها را نیز به طرز چشم گیری کاهش خواهد داد.

اما باز هم بسته به نوع محل عایق کاری و شرایط موجود و نیازهای مشتری، باید نوع متریال عایق را انتخاب کرد.