هنگامی که صحبت از عایق کاری دیوارهای یک فضای بسته مثل اتاق زیرشیروانی می شود، معمولا مناسب ترین گزینه برای عایق کاری این بخش، عایق های سلولزی blow-in می باشد. البته انواع عایق دیگر از جمله فایبرگلاس برای این بخش مورد استفاده می باشد، اما استفاده از عایق عایق های سلولزی blow-in یکی از عملی ترین و مقرون به صرفه ترین روش ها می باشد.

عایق سلولزی چیست؟

عایق سلولزی نوعی عایق، تهیه شده از چوب یا کاغذ است که از آن برای پر کردن فضاهای خالی در ساختمان استفاده می شود تا سرعت انتقال هوا، چه گرم و چه سرد از طریق پر کردن این فضاهای خالی کند شود.

عایق های سلولزی blow-in

عایق سلولزی ضخیم ، متراکم و به صورت انباشته است و می تواند در مناطق محصور (مانند دیوارها) جای بگیرد به علاوه می توان از آن در بخش های مسدود شده در دیوار توسط سیم و داکت ها استفاده کرد.

مواد اصلی تشکیل دهنده عایق سلولزی روزنامه های بازیافت شده ، مقوا ، کاغذ دفتر و سایر محصولات کاغذی زباله معمولی می باشد. به همین دلیل ، عایق سلولزی یک محصول خانگی سازگار با محیط زیست محسوب می شود.

چگونه عایق های سلولزی blow-in در محل دمیده می شود؟

عایق های سلولزی blow-in رایج ترین نوع عایق هستند که در عایق کاری خانه ها از آن استفاده می شود. این نوع عایق سلولزی کمی متفاوت از نوع دیگر عایق های سلولزی است و به گونه ای طراحی شده است تا روی دیواره های باز دمیده شود ، دقیقاً مانند عایق فوم اسپری. در عایق های سلولزی blow-in ، رطوبت وارد شده به اسپری باعث می شود سلولز به دیواره بچسبد ولی خود سلولز خشک است.

برای اتاق زیر شیروانی ، عایق سلولز به موازات تیرچه ها دمیده می شود. این به خودی خود می تواند برای پر کردن حفره های تیرچه ای که عایق کاری ندارند استفاده شود یا به عنوان یک لایه ضخیم در بالای قسمتهای بالای عایقهای فایبرگلاس موجود قرار گیرد.

آشنایی با مزیت های عایق های سلولزی blow-in

تعدادی از مزایای استفاده از عایق سلولز نسبت به انواع دیگر عایق عبارتند از :

  • عایق سلولزی می تواند در بیشتر بخش های موانع موجود در دیوارها و اتاق زیر شیروانی قرار گیرد.
  • عایق های سلولزی blow-in نسبتاً ارزان است و مقدار R-value آن در حدود 3.5 ، در هر اینچ ضخامت می باشد ، در مقایسه با فایبرگلاس که R-value آن  از R3 تا R4 در هر اینچ می باشد.
  • عایق های سلولزی blow-in به منظور مقابله در برابر حشرات موذی بسیار مناسب است ، زیرا با بورات ها اعمال می شود.
عایق های سلولزی blow-in

آیا عایق های سلولزی سازگار با محیط زیست هستند؟

این که یک نوع ماده عایق سازگار با محسط زیستمی باشد از اهمیت زیادی برخوردار است و بسیار قابل بحث است. در ارتباط با عایق سلولزی باید بگوئیم که این ماده عایق سازگار با محیط زیست است، زیرا از 85 درصد مواد بازیافت در تولید آن استفاده شده است.

آیا برای عایق های سلولزی blow-in خطر آتش سوزی وجود دارد؟

کاغذ، منبع اصلی عایق سلولزی در حالت خام می باشد که قابل احتراق می باشد. با این حال ، در طول فرایند تولید ، عایق سلولز با بورات ها ، که مقاوم در برابر مواد آتمحترقش کلاس I هستند ، ترکیب می شود. کلاس I مربوط می شود به مواد قابل احتراق معمولی مانند چوب و کاغذ و کلاس II مربوطاست به موادی مانند مایعات قابل اشتعال ، گریس ، بنزین ، روغن و غیره.

در این مقاله سعی کردیم شما عزیزان را با نوع دیگری از انواع محصولات عایق به نام عایق های سلولزی blow-in آشنا کنیم. امید است آنچه گفته شد برای شما مید واقع شده باشد.

دوستان همیشه همراه ایریک، در صورتی که تصمیم گرفته اید خانه ی خود را عایقکاری کنید، یا به عایق کاری دفترکار یا مجتمع تجاری خود بپردازید، با ما در گروه نوآوران تجعیزات عایق ایریک تماس حاصل فرمائید و علاوه بر بهره مندی از خدمات مشاوره ای ما، روش مناسبی را برای عایقکاری ساختمان خود با مناسب ترین قیمت برگزینید.