به طور کلی انتخاب مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست به کاهش تأثیرات آن بر محیط کمک می کند. علاوه بر این شما می توانید اطمینان حاصل کنید که خانه شما از پایداری و عملکرد بهینه نیز برخوردار است. اما باید بدانید که مزایای استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست در ساخت و ساز، بسیار فراتر از مسئله ی حفاظت از محیط زیست است. ساختمانهای سبز و مواد مرتبط با آنها می تواند باعث بهبود رفاه عمومی شود و تأثیر مثبتی بر کیفیت زندگی شما و عزیزانتان داشته باشد. در این مقاله مهم ترین دلایل استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست را برای شما ذکر کرده ایم. لطفا با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست

چند دلیل مهم برای استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست

در این بخش از مقاله به دلایلی اشاره کرده ایم که ضرورت استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست را بیان می کند. لطفا این مطالب را به دقت مطالعه کنید.

بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان

سازمان حفاظت محیط زیست گزارش داده است که هوای داخل خانه به دلیل وجود منابع طبیعی و عوامل محیطی مانند گیاهان ، حیوانات و محصولات جانبی شیمیایی می تواند دو تا پنج برابر بیشتر از هوای بیرون آلوده باشد. به همین دلیل مهم است که هنگام انتخاب مصالح ساختمانی برای خانه خود انتخاب هوشمندانه ای انجام دهید.

انتخاب محصولات غیر سمی ، ساخته شده از مواد بازیافتی  و عاری از مواد شیمیایی مضر ، باعث می شود که گردش آلاینده ها از طریق هوا به میزان چشم گیری کاهش یابد.

کاهش میزان قرار گرفتن در معرض سموم

بسیاری از محصولات ساختمانی معمولی حاوی سموم مضر هستند. برخی از رایج ترین مواد سمی خانگی ، پلی وینیل کلرید (PVC) ، ماده ای است که معمولاً در لوله های آب و فاضلاب ، عایق کاری برای کابل های برقی ، ناودانها و قابهای پنجره استفاده می شود.

ماده شیمیایی دیگری که معمولاً در مصالح ساختمانی یافت می شود ، فرمالدئید است. فرمالدئید اغلب در محصولات چوبی فشرده یا در چسب و رنگ ها یافت می شود. خوشبختانه با افزایش آگاهی مصرف کننده ها ، تولید کنندگان به سمت منابع جایگزین برای ساخت مصالح ساختمانی از جمله ساخت عایق ها رفته اند و سعی کرده اند موادی مانند فرمالدئید را با مواد غیر سمی جایگزین کنند.

بهبود کیفیت زندگی

توسط شورای سبز ساختمان انگلستان، مطالعه ای انجام شده است و نتیجه چنین بوده است که 30 درصد از مالکان خانه ها مایل به پرداخت هزینه بیشتری هستند در ازای این که سلامت و رفاه آنها افزایش یابد.

مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست

 این مالکان مایل به خانه استفاده ی فزاینده از طراحی بیوفیلی هستند. طراحی بیوفیلی ایده ایست برای آوردن محیط طبیعی در داخل خانه است و تحقیقات نشان داده شده است که این نوع طراحی توانسته است بر سلامت انسان تأثیر مثبت بگذارد.

استفاده از این نوع طراحی در ساخت و ساز می تواند بر بهداشت روانی افراد نیز تاثیرگذار باشد. این گونه ساختمان ها دارای فضایی با هوای تازه و تمیز ، کاهش آلودگی صوتی و نور طبیعی می باشد که باعث افزایش بهره وری و رفاه عمومی ساکنان آن می شود.

پس انداز کنید

صرفه جویی در هزینه های طولانی مدت در استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست یکی از مهمترین مزایای انتخاب این متریال می باشد. طبق شورای ساختمان سبز ایالات متحده ، خانه های سبز 40 درصد انرژی کمتری مصرف می کنند.

در بسیاری از مناطق، استفاده از مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست در ساخت و سازهای مسکونی به طور فزاینده ای متداول شده است و می تواند تأثیر مثبت و معناداری بر سلامت و خوشبختی خانواده شما نیز داشته باشد. مواد سفالی ، بامبو ، الیاف گیاهی و عایق ساخته شده از مواد بازیافتی تنها چند نمونه از این محصولات هستند که می تواند برای بهبود فضای زندگی شما مورد استفاده قرار بگیرد.