شاید شما نیز در مورد عایق کاری ناحیه خزنده در ساختمان ها شنیده باشید. نام سرداب را چطور؟ آیا تا کنون ساختمان هایی را دیده اید که دارای سرداب هستند؟ آیا می دانید ناحیه خزنده چه بخشی از ساختمان است؟ فرق ناحیه ی خزنده با سرداب چیست؟ در این مقاله با ما در گرو نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید تا شما را با ناحیه خزند در ساختمان ها آشنا کنیم و فرق آن را با سرداب یا زیرزمین برای شما عزیزان بازگو نمائیم.

بیشتر بدانید :

سیستم عایق کاری بام وارونه

مشکلات عایق کاری ساختمان که ممکن است با آن ها روبروشوید

ناحیه خزنده

به کدام ناحیه در ساختمان ناحیه خزنده می گویند؟

فضای خزنده معمولا خارج از حوزه دید است و بسیار اتفاق افتاده است که این فضا نادیده گرفته می شود، به خصوص هنگام عایق کاری ساختمان. اما دوستان باید توجه داشته باشید که حتما به ناحیه خزنده به اندازه ی سایر بخش ای ساختمان اهمیت بدهید.

آسیب های ناشی از عدم توجه به فضای خزنده

اگر مراقبت های لازم از این ناحیه صورت نگیرد ، فضای خزنده می تواند مستعد رطوبت ، به هدر رفتن گرما ، محل رشد آفات و عوارض دیگری بشود. این مشکلات رایج می تواند به بنیان منزل شما آسیب برساند.

این آسیب ها عبارتند از :

هزینه های بسیار زیاد مصرف انرژی که باید پرداخت کنید.

رطوبت آن فضا، محلی مناسب برای رشد قارچ و کپک خواهد شد و باعث ایجاد مشکلات متعدد و نیز مشکلات تنفسی برای فرد می شود. بنابراین یادگیری نحوه ی مراقبت از این فضا، نقش بسیار مهمی در سلامتی شما و سلامتی سایر اعضای خانواده در دراز مدت خواهد داشت.

در ادامه با بیان توضیحات دقیق تر، به معرفی فضای خزنده برای شما عزیزان خواهیم پرداخت.

فضای خزنده چیست؟

فضای خزنده یک فضای تقریبا کوچک است که از یک تا سه متر ارتفاع دارد ، که بین طبقه زیر خانه و سطح زمین قرار دارد. فضای خزنده به عنوان یک فضای اضافی برای سیم کشی برق ، اجزای لوله کشی و تجهیزات HVAC در نظر گرفته می شود. از آنجا که ارتفاع فضای خزنده محدود است ، ورود به ناحیه باید با خزیدن انجام شود ، یا بر روی معده یا دستها و زانوها، از این رو نام این ناحیه را ناحیه خزنده در نظر گرفته اند.

تصور بسیاری از افراد این است که ناحیه خزنده همان سرداب است. اما دوستان واقعیت این است که این دو ناحیه با یکدیگر متفاوت هستند. آیا مایلید تا از تفاوت های ناحیه خزنده و سرداب مطلع شوید؟ پس همچنان با ما همراه باشید.

ناحیه خزنده

تفاوت ناحیه خزنده با سرداب چیست؟

معمولا در مناطق آب و هوای مرطوب، هنگام ساخت و ساز، فضایی را به عنوان فضای خزنده در نظر می گیرند. در این نواحی جغرافیایی زمین معمولا همواره مرطوب است و برای ساخت و ساز چندان مناسب نمی باشد.

وجود فضای خزنده باعث می شود ساختمان از آسیب های ناشی از رطوبت زمین محفوظ بماند. به طور مثال در مناطق ساحلی که خاک از جنس شنی و مرطوب است ، وجود یک فضای خزنده می تواند مشکلات احتمالی را کاهش دهد. گاهی اوقات نیز به جای ایجاد سرداب یا زیرزمین های پرهزینه ، با توجه به نیازهای مالکان ساختمان ها و الزامات ساخت و ساز، یک فضای خزنده ایجاد می کنند.

زیرزمین یا سرداب یک بخش بسیار پرطرفدار است چرا که می تواند فضایی با کارایی بالا در یک خانه ایجاد کند. زیرزمین ها اغلب به عنوان فضای ذخیره سازی ، یا به عنوان یک منطقه برای سکونت یا هر دو مورد استفاده قرار می شود.

اگر چه سرداب می تواند یک فضای بسیار عالی در ساختمان یک خانه باشد ، اما در مناطقی با رطوبت زیاد وجود زیرزمین چندان کاربردی نمی باشد و همان مشکلات مرتبط با رطوبت را در ساختمان به وجود خواهد آورد.

بنابراین، با توجه به آنچه در مورد ناحیه خزنده و سرداب گفته شد، می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که در مناطق آب و هوایی که دارای خاک مرطوب می باشد، استفاده از فضای خزنده ، بسیار بهتر از سرداب جوابگو خواهد بود.