همانطور که می دانید و به احتمال زیاد در دوران تحصیل خود آموخته اید، گرما و حرارت همواره انتقال پیدا می کند و از جسمی با دمای بیشتر ببه جسمی با دمای کمتر منتقل می شود. این قانون انتقال حرارت به قانون ترمودینامیک معروف است. به طور کلی انتقال حرارت به سه روش انجام می شود. آیا مایلید تا با این سه روش آشنا شوید؟ پس تا پایان این مقاله با ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

بیشتر بدانید :

عایقکاری خانه چه مزایایی دارد و چرا مهم است؟

نکاتی ارزشمند در رابطه با عایق بندی ساختمان ها

انتقال حرارت

انتقال حرارت به چه معناست ؟ : انواع روش های انتقال حرارت

به طور کلی ما همواره شاهد جا به جایی و انتقال هوا از یک مکان به مکان دیگر هستیم. زمانی که انتقال هوای گرم از یک محل یا یک جسم با درجه حرارت بیشتر به یک محل یا جسم دیگر با دمای کمتر اتفاق می افتد، در واقع انتقال حرارت اتفاق افتاده است.

این انتقال حرارت ب سه روش اتفاق می افتد که عبارتند از :

  • انتقال حرارت از طریق تابش یا تشعشع
  • انتقال حرارت از طریق هدایت
  • انتقال حرارت از طریق همرفت

در ادامه به طور جداگانه به هر یک از این موارد پرداخته ایم و چگونگی تأثیر آنها بر روی سیستم حرارتی خانه و بهره وری انرژی را بررسی کرده ایم.

با انواع روش های انتقال حرارت آشنا شوید

انتقال حرارت از طریق تابش یا تشعشع

انتقال حرارت از طریق فضای خالی بدون هیچ بستر واسطه. به طور مثال انرژی که از خورشید تابش می شود، انتقال حرارت از نوع تابشی یا تشعشع محسوب می شود. این انرژی حرارتی از طریق فضای خلا از سوی خورشید سفر کرده و قبل از این که انرژی گرمایی خود را از دست بدهد به بام خانه های شما برخورد می کند.

در طول فصل تابستان، این انتقال حرارت تابشی می تواند باعث افزایش دمای داخل خانه به خصوص فضای زیرشیروانی بشود

توجه داشته باشید، در صورتی که اتاق زیرشیروانی به درستی عایق بندی شد باشد، این گرما از آنجا به فضای خانه نیز منتقل می شود.

انتقال حرارت از طریق هدایت

هنگام انتقال حرارت از طریق هدایت ، حرارت مستقیما از طریق مواد جامد انتقال می یابد. ذرات ریز ذاتی ماده که در تماس مستقیم با یکدیگر هستند ، این امکان را فراهم می کنند تا درون مواد، دمای گرمتر به دمای سردتر منتقل شود.

انتقال حرارت

به عنوان مثال ، هوای گرم اتاق نشیمن خانه می تواند از مناطق سردتر سقف اتاق نشیمن عبور کند و به نواحی فوقانی مانند اتاق زیر شیروانی یا اتاق خواب سرازیر شود. هنگامی که منطقه بالاتر از سقف عایق بندی شده باشد ، انتقال گرما کندتر می شود و هوای گرم بیشتری را در اتاق نشیمن نگه می دارد و سرنشینان اتاق را در طی یک زمستان سرد گرم نگه می دارد.

انتقال حرارت از طریق همرفت

انتقال حرارت در هنگام حرکت را همرفت می گویند. هرچه حرکت ذرات گرما سریعتر باشد ، انتقال حرارت سریعتر انجام می شود. در روزهای فصل سرد سال ، گرمای ناشی از سیستم HVAC یک خانه که وارد فضای اتاق می شود، در برخورد با دمای سقف اتاق، دچار اختلاف دما می شود و دمای گرم به سمت بالا انتقال پیدا می کند. به این علت است که در فصل زمستان کف اتاق ها در بیشتر موارد سرد است.

اما در صورتی که سقف و دیوارها و کف خانه به درستی عایق بندی شده باشد، بر اثر جریان همرفت، حرارت داخل منزل به بیرون منتقل نمی شود و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی می شود.

بنابراین انتخاب عایق مناسب بسیار مهم است زیرا متریال عایق کاری موجود در بازار متفاوت هستند و انتقال حرارت را با سرعت های مختلف کنترل می کنند.

بااستفاده از عایقکاری مناسب ساختمان ها هم می توانید انرژی را بسیار بهینه تر مصرف کنید و هم می توانید هزینه های ماهانه ای که برای مصرف انرژی می پردازید را کاهش دهید.