اغلب اوقات در منازل مسکونی دو طبقه، ساکنان طبقه دوم از دمای بالا و گرمای زیاد طبق ی دوم ساختمان شاکی هستند. آیا می دانید علت گرمای طبقه ی دوم خانه در طول فصل تابستان چیست؟ در این مقاله با ما در گروه نوآوران تجهیزان عایق ایریک همراه شوید تا مطالبی را در این زمینه برای شما عزیزان عنوان کنیم.

بیشتر بخوانید :

انتقال حرارت چیست؟ با انواع روش های انتقال حرارت آشنا شوید

مشکلات فضای خزنده در ساختمان ها و راه حل آن ها

گرمای طبقه دوم خانه

علت گرمای طبقه دوم خانه

اگر شما در طبقه دوم خان ساکن هستید و احساس می کنید که خانه شما خیلی گرم است ، شاید اولین علت آن را تهویه نامطبوع هوا بدانید. اما ممکن است همیشه علت این نباشد.

اگر کمی بیشتر فکر کنید، متوجه خواهید شد که علت گرمای طبقه دوم خانه ناشی از “اثر پشته” می باشد ، جایی که هرگونه گرمای موجود در خزنده یا طبقه اول خانه در جستجوی دمای سردتر، از آنجا بالا می رود ، و سپس با عبور از سوراخ های ریز در محل روشنایی و … به طبقه ی دوم راه پیدا می کند. این هوای فرار باعث ایجاد فشار منفی در خانه شما می شود و هوای مرطوب و گرم بیشتری را برای نفوذ به سوراخ ها و شکاف های کوچک دیگر در فضای خزنده یا سطح زمین ایجاد می کند. اما به طور کلی چند دلیل اصلی باعث ایجاد گرما در طبقه دوم منزل شما می شود که عبارتند از :

  • وجود منافذ هوا در اتاق زیرشیروانی و فضای خزنده
  • عایق هایی که کهنه شده باشند و دیگر کارآیی نداشته باشد
  • فضای داکت نامتعادل و دارای نشتی

بسیاری از سیستم های به هم پیوسته در ساختمان ها وجود دارد که به خنثی کردن اثر پشته کمک می کنند و برای حفظ دمای خانه بسیار مناسب کار می کند.

 هر یک از این سیستم ها درکنار هم کار می کنند تا دمای خانه تا حد ممکن پایدار باشد که به نوبه خود کار سیستم تهویه هوا را بسیار آسان تر می کندو باعث بهبود عملکرد آن می شود. پرداختن به این موارد نه تنها طبقه به کنترل دمای دوم خانه در تمام طول سال کمک می کند، بلکه باعث می شود هرگونه اختلال در تهویه هوا هنگام تغیر دمای هوا از هوای خنک به هوای گرم و بالعکس ، کاهش یابد! حال ممکن است بپرسید که چگونه می توان مانع از تاثیر استک شد؟ در ادامه به پاسخ این سوال پرداخته ایم.

چگونگی ممانعت از تاثیر استک برای تعدیل گرمای طبقه دوم خانه

حال که با تاثیر پشته بر گرمای طبقه دوم خانه در فصل گرم سال آشنا شدید، در این بخش از مقاله شما را با راه کارهایی برای ممانعت از اثر آن آشنا خواهیم کرد.

گرمای طبقه دوم خانه

بستن منافذ هوا

منافذی در ساختمان خانه شما وجود دارد که باعث می شود هوا بتواند از آن منافذ و سوراخ ها عبور کند. به منظور کاهش تاثیر پشته می توانید این منافذ را به طور کاما ببندید. ممکن است برخی از این منافذ آنقدر ریز باشند که با چشم دیده نشود، اما باید بدانید که حتی کوچک ترین منافذ هم می تواند در کنترل دمای هوای یک محیط تاثیر بگذارد.

عایق کاری ساختمان

بسیاری از مالکان خانه همواره به دنبال خانه هایی هستند که از عایق کاری آن اطمینان داشته باشند. آن ها می خواهند که در سرمای زمستان و گرمای تابستان از لحاظ تهویه مطبوع هوا و مصرف انرژی با مشکل خاصی مواجه نشوند.

با استفاده از عایق بندکاری کف در طبق دوم خانه، عایق کاری دیوارها ، اتاق زیر شیروانی و خزنده شما می توانید از هرگونه انتقال نادرست گرما از طریق سوراخ ها، منافذ و … جلوگیری کنید.

عایق در ماه های سرد سال ، گرما را حفظ می کند و در ماه های گرم سال ، سرما را حفظ می کند.

سخن آخر

به منظور اجتناب از اثر پشته در طبقه ی دوم ساختمان ها که علت گرمای طبقه دوم خانه در فصل تابستان است، دو راهکار مهم را معرفی کردیم.

راه کار بستن منافذ ساختمان و راهکار دوم عایقکاری کف ساختمان طبقه دوم است که این دو از مهم ترین راه ها برای تعدیل دمای هوا در طبقه دوم ساختمان است.