در حال حاضر که بشر به اهمیت مصرف صحیح انرژی پی برده است و تلاش می کند که بتواند منابع سوخت فسیلی غیرقابل بازگشت را تا جایی که ممکن است حفظ کند تا برای استفاده نسل های آینده باقی بماند، استفاده از انرژی خورشیدی می تواند گزینه ی مناسبی باشد. امروز در خانه ها نیز سیستم های خورشیدی کاربرد بسیاری پیدا کرده است. به همین دلیل در این مقاله شما را با نکاتی در مورد نصب سیستم خورشیدی خانگی آشنا خواهیم کرد. پس با ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه باشید.

بیشتر بدانید : آبگرمکن خورشیدی چیست؟

آشنایی با مزایا و معایب سیستم خورشیدی خانگی

انرژی خورشیدی یکی از در دسترس ترین و پایدار ترین منابع انرژی تجدید پذیر موجود برای تامین انرژی خانگی می باشد. که البته این نوع انرژی نیز دارای مزایا و معایبی می باشد. در این بخش از مقاله به ذکر مزیت ها و عیوب سیستم خورشیدی خانگی پرداخته ایم.

سیستم خورشیدی خانگی

ما همواره به دنبال راه ها وروش هایی هستیم که بتوانیم تا حد امکان در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم و هزینه های ماهانه ی مربوط به مصرف انرژی را کاهش دهیم.

یکی از مهم ترین مزیت های سیستم خورشیدی این است که برخلاف سیستم های گرمایشی معمولی و برق که توسط سوخت های فسیلی تولید می شود، این سیستم پس از نصب ، به صورت رایگان کار می کند و هزینه های شما بسیار کاهش می یابد چرا که خورشید یک منبع طبیعی تولید انرژی است.

از دیگر مزیت های سیستم خورشیدی این است که تعمیر و نگهداری آن آسان است. پانل های خورشیدی به ندرت نیاز به تعویض یا تعمیر پیدا می کنند.

یکی دیگر از مزیت های سیستم خورشیدی خانگی این است که حتی اگر شما در مناطق جغرافیایی زندگی می کنید که محل تابش مستقیم نور خورشید نیست، سیستم خورشیدی خانگی نیز قابل استفاده است، زیرا نیاز به تابش مستقیم نور خورشید ندارد.

در کنار تمام مزیت هایی که برای سیستم خورشیدی خانگی وجود دارد،معایبی نیز وجود دارد که زمان انتخاب یک سیستم مناسب برای تامین انرژی مصرفی خود باید به آن ها توجه کنید و با در نظر رگفتن تمامی جوانب، مزایا و معایب، به انتخاب درست بپردازید.

بنابراین در ادامه به برخی از معایب سیستم خورشید نیز اشاره خواهیم کرد تا شما بتوانید در انتخاب خود بهتر عمل کنید.

آشنایی با معایب سیستم خورشیدی خانگی

این که یک سیستم خورشیدی تا چه حد بر میزان هزینه های مصرف انرژی تایرگذار است بستگی به منطقه آب و هوایی دارد که در آن زندگی می کنید. به طور مثال در برخی که روزها بلندتر است، مدت زمان بیشتری از تابش انرژی خورشید بهره مند خواهید بود.  

یک سیستم خورشیدی فقط در ساعات روز قادر به تولید برق است ، بنابراین به یک سیستم باتری برای تامین انرژی در ساعات دیگر شبانه روز نیاز خواهید داشت.

سیستم خورشیدی خانگی

شرایط آب و هوا مانند باد ، باران و غبار روی کارآیی سلولهای خورشیدی تأثیر می گذارد ، بنابراین لازم است که ابتدا شرایط آب و هوای محلی خود را در نظر بگیرید.

این و مورد از مهم ترین معایب یک سیستم خورشیدی خانگی است که باید حتما آن ها را مد نظر داشته باشید.

سخن آخر

به این دلیل که سوخت های فسیلی غیرقابل بازگشت هستند و باید در مصرف آن ها دقت لازم را ب خرج دهیم، ممکن است ترجیح دهیم که از منابع انرژی طبیعی مانند انرژی خورشیدی برای تولید برق و تامین انرژی مصرفی در خانه استفاده کنیم.

با وجود مزیت هایی که برای سیستم انرژی خورشیدی وجود دارد و می تواند در کاهش مصرف هزینه ها تاثیر بسزایی داشته باشد، اما دارایمعایبی نیز می باشد که بهتر است هر دو جنبه را در نظر گرفته و سپس برای این کار اقدام کنیم.

در این مقاله سعی کردیم شما را با نکاتی در مورد سیستم های خورشیدی برای تامین انرژی خانگی آشنا کنیم و از مزیت ها و معایب آن ها برای شما مطالبی را عنوان کردیم. چنانچه شما دوست عزیز سیستم خورشیدی را برای نصب در خانه تان انتخاب کرده اید، حتما به نکاتی که در این مقاله گفته شد توجه کافی داشته باشید.