افراد زیادی به دنبال پاسخ این سوال هستند که آیا بازیافت عایق های خانگی امکان پذیر است و آیا امکان استفاده مجدد از آن ها وجود دارد؟ در این مقاله به پاسخ این سوال پرداخته ایم . لطفا با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

بیشتر بدانید :

آشنایی با انواع عایق صنعتی

معرفی انواع عایق برای کانتینر

علت بازیافت عایق های خانگی چیست؟

اینکه افراد به دنبال این هستند که بدانند آیا می توانند عایق های خانه خود را مجددا استفاده کنند و اینکه آیا عایق های ساختمانی قابل بازیافت هستند یا نه، دو دلیل اصلی دارد. این دو دلیل عبارتند از :

بازیافت عایق های خانگی

صرفه جویی در هزینه ها : وقتی شما قبلا یک بار برای تهیه عایق هزینه کرده اید و هم اکنون بازیافت عایق های خانگی برای شما امکان پذیر باشد، دیگر نیاز به پرداخت هزینه کامل برای عایق کاری مجدد خانه وجود ندارد و این باعث صرفه جوئی در هزینه ها می شود.

حفظ منابع طبیعی : با وجودی که این روزها انواع عایق خانگی سازگار با محیط زیست در بازار وجود دارد ، اما بد نیست که به دنبال راه های دیگری برای حفظ منابع طبیعی در محیط زیست بود و این کار را  با بازیافت عایق منازل انجام داد. استفاده مجدد از عایق بندی منزل موجود به معنای استفاده کمتر از عایق جدید است. بازیافت عایق بندی به معنای تولید عایق کمتری است که در وهله اول تولید آلاینده های جانبی را در طی فرآیند تولید کاهش می دهد.

این دو دلیل اصلی برای بازیافت عایق های خانگی می باشد. اما سوال این است که آیا بازیافت عایق های خانگی امکان پذیر است؟ در ادامه به پاسخ این پرسش پرداخته ایم.

آیا بازیافت عایق های خانگی امکان پذیر است؟

به طور کلی آیا می توان عایق ها را بازیافت کرد؟ مثلا اگر در مورد عایق فایبرگلاس صحبت می کنیم، آیا امکان بازیافت آن وجود دارد یا نه؟ پاسخ این سوال از نظر فنی “مثبت” است ، اما تعداد کمی از متخصصین در حوزه عایق کاری ساختمان، بازیافت عایق فایبرگلاس را قبول دارند و عده اید دیگر هم این کار را طبق قوانین ویژه ای انجام می دهند.

در عوض عایق سلولزی قابل بازیافت نیست. به این دلیل که عایق سلولزی از مواد ضد حریق ساخته شده است که در سلولز استفاده می شود. بنابراین ، در حالی که سلولز تقریباً از همه نظر سازگار با محیط زیست است ، این نکته در مورد آن وجود دارد که شما نمی توانید آن را بازیافت کنید، اما قابلیت استفاده مجددا از آن وجود دارد.

دو نوع عایق دیگر نیز وجود دارد که قابل بازیافت و یا استفاده مجدد هستند و ما در ادامه در مورد آن ها توضیحات بیشتری خواهیم داد.

عایق پشم معدنی : به طور کلی هم امکان بازیافت و م امکان استفاده مجدد از این نوع عایق وجود دارد. به علاوه بسته به نوع پشم معدنی که مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است این نوع عایق از مواد اولیه بازیافتی نیز تشکیل شود.

بازیافت عایق های خانگی

عایق فوم پلی یورتان : در مورد عایق فوم پلی یورتان باید به این نکته ی مم توجه کنید که هرگز آن را در کیسه زباله پلاستیکی قرار ندهید، زیرا خطر بروز آتش سوزی جدی برای آن وجود دارد. برای انجام فرایند بازیافت عایق فوم پلی یورتان با مرکز مدیریت پسماند شهرستان خود  تماس بگیرید و از آن ها در مورد پروتکل های نعیین شده برای بازیافت یا دفع عایق فوم پلی یورتان سوال کنید.

سخن آخر

ما می توانیم به منظور حفظ منابع طبیعی و همچنین با هدف صرفه جوئی در هزینه ها به بازیافت عایق های خانگی فکر کنیم و یا از آن ها به استفاده مجدد بپردازیم. همانطور که گفته شد، برخیاز متریال عایق قابلیت بازیافت دارند و برخی دیگر قابلیت استفاده مجدد. برای برخی دیگر از انواع متریال عایق نیز هم قابلیت استفاده مجدد و هم قابلیت بازیافت وجود دارد.

دوستان همراه، امید است مطالب ذکر شده در این مقاله مورد توجه و رضایت شما قرار گرفته باشد. لطفا با ما تماس بگیرید و از خدمات مشاوران ما در تیم ایریک بهره مند شوید.