برای صرفه جویی در مصرف انرژی راه ها و روش هایی وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها عایقکاری ساختمان است. اما عایقکاری ساختمان نیز اصول و قوائدی دارد که با عمل کردن به آن ها، نتیجه ی مطلوب از عایق کاری برای شما حاصل می شود. به طور مثال برای اینکه به درستی یک ساختمان مسکونی یا اداری و … عایق کاری شود و عملکرد عایق نیز کارا باشد، باید بدانید محل اتلاف انرژی در خانه کجا است! پس از پیدا کردن آن محل ها می توانید با عایقکاری اصولی محل اتلاف انرژی در خانه ، در مصرف انرژی صرفه جوئی کنید و هزینه های خود را نیز کاهش دهید. پس با ما در گروه نوآوران تجیزات عایق ایریک همراه شوید.

بیشتر بدانید : علت گرمای طبقه دوم خانه در فصل تابستان چیست؟

قبل از اینکه به محل اتلاف انرژی در خانه بپردازیم باید شما را با یک سری نکات کلی آشنا کنیم. بنابراین قبل از هر چیز توجه داشته باشید که :

اتلاف انرژی در خانه
  • اگر در تابستان برای خنک نگ داشتن خانه خود با مشکل مواجه هستید؛
  • اگر یک یا چند اتاق در خانه شما همیشه سرد یا همیشه گرم است؛
  • اگر قبوض برق و انرژی به طور محسوس افزایش پیدا کرده است؛

این ها مهم ترین تاثیرات را بر ناکارآمدی انرژی دارد و باید به دنبال علت آن ها باشید. برای جستجوی علت هم باید محل اتلاف انرژی در خانه را جستجو کنید.

چه مکان هایی می تواند محل اتلاف انرژی در خانه باشد؟

در این بخش از مقاله برای شما چند محل اتلاف انرژی در خانه را نام برده ایم. لطفا این مطالب را به دقت مطالعه کنید و با بررسی آن ها نه تنها از به هدر رفتن انرژی جلوگیری کنید، بلکه هزینه های تان را کاهش دهید.

کف ساختمان

کفپوش ساختمان در حالت عادی دمای کمتری نسبت به سایر نقاط خانه دارد، اما اگر متوجه شدید که سردی کف ساختمان از حد نرمال بیشتر است، بدانید که در جایی جریان هوا از طریق کف ساختمان عبور می کند.

برای اینکه متوجه اتلاف انرژی در خانه از طریق کف ساختمان بشوید، راهی که وجود دارد این است که در بخش های مختلف خانه پابرهنه راه بروید، اگز متوجه تغییر دمای شدید در هر بخش از کف ساختمان نسبت به سایر بخش ها شدید، باید بلافاصله برای رفع مشکل آن اقدام کنید.

رادیاتورهای شوفاژ

از طریق رادیاتورهای شوفاژ ، در فصل زمستان گرما به خانه ی شما منتقل می شود. چنانچه متوجه عدم ثبات دمای هوا در خانه شدید و از یک اتاق به اتاق دیگر تغییر دما را احساس کردید، بدانید که رادیاتورها به درستی کار نمی کنند و به محل اتلاف انرژی در خانه تبدیل شده اند. کاری که باید انجام دهید این است که آن ها را تمیز و هواگیری کنید.

اتلاف انرژی در خانه

پریزهای برق

ممکن است عجیب به نظر برسد اما پریزهای برق می توانند محل اتلاف انرژی در خانه باشند. اگر اتصالات الکتریکی به درستی عایق کاری نشده باشند، می توانند محل محل عبور هوا بشوند.

از سمت پریز برق تا سیم کشی سقف را به درستی بررسی کنید. در این مسیر نیز ممکن است خرابی هایی وجود داشته باشد که محل عبور هوا باشد و باعث اتلاف انرژی و افزایش هزینه ها بشود.

دیوارها

عایق کاری دیوارها برای حفظ دمای داخل، چه در زمستان و چه در تابستان بسیار مهم و با اهمیت است. چنانچه دیوارهای ساختمان به درستی عایق کاری شده باشد، دیوارها نمی تواند به محل اتلاف انرژی در خانه تبدیل شود و به این ترتیب شما می توانید با استفاده از متریال عایق با کیفیت از اتلاف انرژی از طریق دیوارها پیشگیری کنید.

پنجره ها

چنانچه پنجره ها نیز به درستی عایق کاری نشود، می تواند به مهم ترین محل اتلاف انرژی در خانه تبدیل شود. پس بتر است که درز پنجره ها را با استفاده از درزگیرها بپوشانید، همچنین از ورقه های فیلم بر روی پنجره ها استفاده کنید تا از عبور هوا از طریق آن ها به میزان بسیار زیادی پیشگیری کنید.

علاوه بر مواردی که گفته شد، درها و سقف خانه نیز می تواند محل اتلاف انرژی در خانه باشد. پس با در نظر گرفتن نکاتی که در این مقاله گفته شد، اقدامات لازم را برای عایق بندی آن ها انجام دهید تا بتوانید انرژی را بهینه تر مصرف کنید.