سیستم HVAC (تهویه مطبوع) در خانه ی شما با تحت فشار قرار دادن گرما و دم محیط، محیط خانه ی شما را خنک می کند که این فرایند، خود منجر به مصرف انرژی می شود. حال چنانچه متوجه قبوض بالای انرژی شدید و هزینه ی مصرف انرژی در ساختمان افزایش یافت، گواه از این مسئله است که سیستم HVAC (تهویه مطبوع) تحت فشار است و این مربوط می شود به دمای هوای محیط که مدام در حال تغییر است و ثبات ندارد. یکی از دلایلی این مشکل مربوط است به سقف خانه. آیا می دانید تاثیر سقف خانه بر سیستم HVAC (تهویه مطبوع) چیست؟ برای دریافت پاسخ این سوال در این مقاله با گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

بیشتر بخوانید : محل اتلاف انرژی در خانه کجاها می تواند باشد؟

چگونگی تاثیر سقف خانه بر سیستم HVAC

در این بخش از مقاله مطالبی را خواهیم گفت در مورد این که تاثیر سقف خانه بر سیستم HVAC چیست و چگونه سقف خانه می تواند باعث مصرف بیش از حد انرژی و افزایش هزینه ها بشود.

تاثیر سقف خانه بر سیستم HVAC

جذب حرارت

تاثیر سقف خانه بر سیستم HVAC از یک سو مربوط به جذب حرارت است. همانطور که می دانید، رنگ های تیره گرمای بیشتری را به خود جذب می کند. این مسئله در مورد سقف خانه شما نیز صادق است.

سقف پوشیده از آسفالت تیره است باعث جذب گرما به فضای اتاق زیر شیروانی می شود و این هوا در اتاق زیر شیروانی ، در جستجوی جایی برای انتقال به فضای خانه شما تحت فشار است؛ و نتیجه این می شود که سیستم HVAC باید در تلاش مضاعف باشد تا فضای خانه را خنک نگه دارد.

پس لازم است که به فکر چاره ای برای خنک نگه داشتن اتاق زیر شیروانی باشید. استفاده از سقف هایی که گرما را منعکس می کند می تواند گزینه ی مناسبی باشد. به طور مثال یک گزینه ی عالی می تواند سقف فلزی بازتابنده باشد که از حمله گرمای خورشید به داخل خانه شما جلوگیری می کند.

انتقال حرارت یک طرفه

انتقال حرارت یک طرفه نیز مرتبط با تاثیر سقف خانه بر سیستم HVAC می باشد. گرما به طور طبیعی از طریق انواع متریال به کار برده شده در پشت بام، به خانه شما منتقل می شود و این باعث می شود دستگاه تهویه مطبوع در خانه شما سخت تر عمل کند تا بتواند را فضا را خنک نگه دارد.

از دمای هوای بالای بیرون از خانه، گرما در فضای اتاق زیر شیروانی به سادگی ایجاد می شود.

بنابریان بهترین راه برای خنک نگه داشتن اتاق زیر شیروانی سرمایه گذاری در مواد مورد استفاده در پشت بام است که منعکس کننده گرما از بیرون است و گرمای به دام افتاده در داخل را آزاد می کند.

تاثیر سقف خانه بر سیستم HVAC

با استفاده از سقف های منعکس کنند، پرتوهای خورشیدی جذب شده که اتاق زیر شیروانی شما را گرم می کند ، به فضای بیرون باز می گردد و اشعه مستقیم خورشید به دور از خانه شما بازتاب می شود.

بررسی سیستم تهویه مطبوع

در نهایت که از جنبه های تاثیر سقف خانه بر سیستم HVAC مطمئن شدید، شما باید سیستم تهویه مطبوع را در خانه تان به دقت بررسی کنید. به این علت که کارآیی سیستم تهویه مطبوع نیز بر میزان مصرف انرژی به شدت تاثیرگذار است.

سخن آخر

شما ممکن است از میزان تاثیر سقف خانه بر سیستم تهویه مطبوع  بسیارتعجب زده شده باشد و ممکن است در ابتدا اصلا به این موارد توجهی نکرده باشید، اما سقف خانه شما می تواند تاثیر زیادی بر سرما و گرمای خانه شما داشته باشد.

سرمایه گذاری برای استفاده از متریال با کیفیت در پشت بام خانه هم از لحاظ اقتصادی برای شما به صرفه است و هم به شما کمک می کند تا در مصرف انرژی صرفه جوئی کنید.

ممکن است استفاده از این متریال اندکی هزینه بر باشد، اما در نهایت به نفع شما تمام خواهد شد و به این ترتیب شما به حفظ منابع سوخت غیرقابل بازگشت نیز برای استفاده نسل های آینده کمک کرده اید.