اگر در زیرزمین یا فضای خزنده متوجه نم و رطوبت شدید، این می تواند کمی نگران کننده باشد و شما می بایست پیگیری کنید که این آب از کجا آمده است؟ ممکن است از خود بپرسید، آیا اخیراً باران می باریده است؟ آیا لوله ی آب از آن محل رد شده است؟ و … . به منظور آگاهی از دلیل نم و رطوبت فضای خزنده در ساختمان ها با ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک همراه شوید.

اهمیت توجه به وجود نم و رطوبت فضای خزنده در ساختمان ها

 رطوبت در فضایی از ساختمان، مثل زیرزمین و فضای خزنده که در زیر پای شما قرار دارد، در صورت عدم مراقبت صحیح می تواند مشکلات جدی را برای ساختمان شما به وجود بیاورد. مشکلاتی نظیر رشد قارچ و آسیب های ساختاری.

نم و رطوبت فضای خزنده

در چنین شرایطی که نم و رطوبت فضای خزنده را فراگرفته باشد، برطرف کردن علائم آن چندان کافی نیست و لازم است که علت آن را پیدا کنید و اساسا آن ها را برطرف کنید تا در آینده دوباره این اتفاق نیفتد و از نفوذ مجدد رطوبت به ناحیه ی زیرزمین و فضای خزنده جلوگیری شود.

در ادامه آنچه را که شما باید بدانید تا بتوانید دلیل نم و رطوبت فضای خزنده در ساختمان ها را متوجه شوید و از ایجاد رطوبت در فضای خزنده جلوگیری کنید برای شما آورده ایم. لطفا این مطالب را به دقت مطالعه کنید.

اهمیت فصل های سال و نم و رطوبت فضای خزنده

دلایل نفوذ رطوبت به زیرزمین و فضای خزنده به فصل های سال بستگی دارد. اگر ماه های پاییز یا زمستان باشد ، بارش شدید باران یا ذوب برف می تواند از طریق منافذ هوا و همچنین سوراخ ها و شکاف هایی که از فضای خزنده به فضای بیرون منتهی می شوند ، وارد این ناحیه شوید. اگر ماه های بهار یا تابستان باشد ، رطوبت در فضای باز به همان سوراخ ها و شکاف ها نفوذ کرده و در فضای خزنده یا زیرزمین تجمع پیدا می کند.

دریچه های خزنده و نشت هوا

همانطور که اشاره کردیم ، اگر فضای خزنده دارای منافذ باز باشد ، این منافذ می توانند دلیل اصلی نم و رطوبت فضای خزنده باشند.

بنابراین اولین قدم برای ممانعت از ورود رطوبت به فضای خزنده، استفاده از عایق و آب بندی فضاهای باز که موجب نشت هوا می شود . به این ترتیب می توانید اطمینان حاصل کنید که هر این منافذ به خوبی پلمپ شده و به طور کامل بسته شده اند.

نم و رطوبت فضای خزنده

عایقکاری و آب بندی زیرزمین و فضای خزنده این مزیت ها را به همراه دارد :

  • درجه حرارت داخلی پایدار خواهد شد
  • در تمام طول سال هزینه های انرژی کاهش خواهد یافت
  • کیفیت هوا در محیط داخلی سالم تر است
  • کف ساختمان دیگر کف سرد نیست

نصب سد بخار

بعد از اینکه مطمئن شدید که دیگر رطوبت قادر به ورود به فضای خزنده یا زیرزمین نخواهد بود ، مرحله بعدی در روند پیشگیری از نم و رطوبت فضای خزنده، نصب سد بخار ضخیم است. این کار با استفاده از ماده وینیل ضد آب که به صورت حرفه ای نصب شده است انجام می شود تا رطوبت را به خوبی حفظ کند.

 برای خانه هایی که در مناطقی بنا شده ان که شاهد سیل منظم یا نفوذ شدید رطوبت هستند ، نصب سد بخار از ضروریات است.

سخن آخر

در صورتی که متوجه رطوبت در کنار دیوارها یا آب انباشته شده در کف فضای خزانه یا زیرزمین شدید، به هیچ عنوان منتظر نمانید و آن را نادیده نگیرید. در چنین شرایطی سریعا با متخصصین عایقکاری ساختمان تماس بگیرید و از راهنمائی های آن ها بهره مند شوید.

ما در گروه نوآوران تجهیزات عایق ایریک، آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم. افراد متخصص در مجموعه ایریک مشکل زیرزمین و فضای خزنده یا هر جای دیگر منزل شما را تشخیص داده و یک راه حل مناسب برای آن به شما پیشنهاد خواهند داد.