توضيحات پروژه

کاربرد عایق های سرد

یکی از مهمترین پارامترها در انتخاب نوع عایق , محدوده دمای کارکردی عایق است. برای هر عایق , بسته به جنس آن ,محدوده دمای کاری مشخصی تعریف می شود همچنین با توجه به دمای مطلوب زندگی انسان که حدود 20-21 درجه سانتیگراد است در صورتی که هدف حفظ دما در بالاتر از این نقطه باشد از عایق گرم و در صورتیکه هدف حفظ دما در زیر این نقطه باشد از عایق سرد استفاده می گردد. البته در محیط های به شدت گرم یا به شدت سرد این محدوده تغییر میکند و مبنا به جای 20-21 درجه ، دمای محیط میگردد.

عایق های سرد برای سیستم های در محدوده دمائی کمتر از 20 درجه سانتیگراد عملکرد بهتری نسبت به عایق های دیگر دارند. عایق های سرد بیشتر برای عایق کاری خطوط سیستم های تهویه و کانال های انتقال گاز یا مایعات استفاده می شود. این نوع عایق ها معمولا ضریب نفوذ آب و بخار بسیار پایینی دارند و در نتیجه از چگالش (تبرید) بخار جلوگیری می نمایند. این خاصیت آنها برای عایق کاری سردخانه ها,یخچال ها و خنک سازها, عایقی ایده آل است. محدوده دمای کاری این نوع عایق ها به طور متوسط بین 100- الی 100 درجه سانتی گراد است. در صورتی که دمای محیط یا خط انتقال لوله , از محدوده دمای کاری فراتر نرود, می توان از این نوع عایق ها در عایق کاری خطوط گرمایش مانند شوفاژ و موتورخانه نیز استفاده کرد.

انواع عایق سرد:

1- عایق های پلی استایرن: این عایق ها از نظر انتقال حرارت کمی ضعیف تر از عایق PIR هستند اما به علت ضعف بالا در مقابل آتش در صنایع نفت و گاز مورد استفاده ای ندارند و صرفا در کارهای ساختمان سازی استفاده میشوند.

2- عایق های پلی یورتان(PU): این عایق ها در دهه 1930 برای اولین بار ساخته شدند و به سرعت گسترش یافتند. و در سیستم های سرد مانند یخچال ها و سردخانه ها مورد استفاده گسترده ای پیدا کردند. در دهه 1970 با توجه به تغییراتی که در نسبت مواد مخلوط شده و کاتالیزرهای مورد استفاده صورت گرفت نسل جدید این عایق ها یعنی عایق (PIR) ساخته شد که برتری هایی بر این عایق داشت اما کماکان مصرف این عایق در بخش زیادی از سیستم های سرد ادامه یافت.

3-عایق های سولار گلاس: از این نوع عایق های برای عایق کاری خطوط لوله بخار و فرآیندهای گرم،عایق کاری در شرایط روباز و یا زیرزمینی،عایق کاری فرآیندهایی که دما در آنها به طور نوسانی از گرم به سرد و سرد به گرم تغییر میکند،عایق کاری مخازن، لوله ها و تجهیزات و خطوط فرآیندهای بسیار سرد و برودتی (Cryogenic)،عایق کاری فرآیندهایی که دما در آنها به طور نوسانی از گرم به سرد و سرد به گرم تغییر میکند و همچنین مناسب برای مصارف صنعتی و ساختمانی می باشد